Zanim położy się farby, trzeba zagruntować płótno i zrobić szkic. Zanim zaczniesz się uczyć języka, poznaj siebie i dopasuj metody nauki do swoich preferencji.
Łucja Stawiska-Jankowska, pedagog i manager, dyrektor ATUT school zauważa, że dość często trafiają do szkół językowych osoby, które uważają, że nie nauczą się angielskiego czy włoskiego, bo nie mają talentu do języków.
To jeden ze stereotypów, który z wielką przyjemnością obalamy, bo przecież sam talent do nauki języków nie wystarczy. O sukcesie w nauce języków decyduje odpowiedni poziom inteligencji, dobra pamięć, umiejętność kojarzenia, bystrość umysłu, szybkość myślenia – ogólnie mówiąc – zdolności poznawcze człowieka oraz motywacja do nauki. Jak zauważył Anthony Robbins, jeśli masz wystarczająco mocne „dlaczego?”, zawsze znajdziesz odpowiedź na pytanie „jak?”.
Każdy – jeśli chce – może nauczyć się języka obcego.
Oczywiście dobrze jest wiedzieć jakiego typu uczniem jestem, które bodźce odbieram najlepiej – wzrokowe, słuchowe czy ruchowe. Nowoczesne kursy językowe prowadzone są tak, że przemawiają do wielu zmysłów - w ATUT school uczysz się języków w sposób multisensoryczny, angażując wzrok, słuch, dotyk, ruch, co sprzyja szybkiemu zapamiętywaniu. Na zajęciach w ATUT school korzystasz z Internetu, tablic interaktywnych i podręczników z e-book’ami a mądrzy i przyjaźni nauczyciele pomagają i motywują gwarantując zdecydowanie lepszą efektywność nauki niż w innych szkołach. ATUT to szkoła przyszłości – jedyne tak nowoczesne centrum edukacji językowej w Legnicy. Ucząc się w tej szkole możemy być spokojni, że szybko opanujemy wybrany język a poświęcony na naukę czas będzie naprawdę dobrą inwestycją.
Nie ma, niestety, cudownej metody pozwalającej na opanowanie języka obcego w ultra szybkim tempie, przez sen czy za pomocą magicznej pigułki. Nauka języka to złożony proces psychologiczny, proces poznawczy, dlatego powinien być przyjemny. Jeśli czerpiemy radość z tego co robimy – efekty pojawiają się bardzo szybko. Tak jest w każdej dziedzinie, również w przypadku nauki języków.
To stres najczęściej blokuje nas przed mówieniem w języku obcym. Boimy się że się wygłupimy, a im ważniejsza osoba tym większa presja i stres, napięcie – co powiedzą inni? Ważny prezes czy profesor jest tym bardziej narażony na tego typu sytuacje. Nie mniej mocno przeżywają stres także uczniowie w swoich grupach rówieśniczych, zwłaszcza jeśli mają kiepskie doświadczenia podczas nauki szkolnej.
Na zajęciach językowych niezwykle ważna jest przyjazna atmosfera, gwarantująca poczucie bezpieczeństwa. Proces nauki jest długi, dlatego powinien być przyjemny, przebiegający bez lęków i napięć. A jaka jest najlepsza strategia nauki języków? Zrób tak, żeby to było twoją pasją. Ucz się dla relaksu, dla odpoczynku czy ze zwykłej ochoty. Rób to regularnie i pamiętaj, że każda chwila poświęcona na naukę języków jest cenna, bo jest jak kolejne pociągnięcie pędzla, dzięki któremu w efekcie powstaje piękny obraz.