schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiedza  >  Current Article

Najlepszy dyplom z architektury krajobrazu

Przez   /   04/07/2023  /   No Comments

Katarzyna Betkier zdobyła I miejsce w konkursie SPAK na najlepszą pracę dyplomową z zakresu architektury krajobrazu. Laureatka zaprojektowała park na osiedlu Krzyki-Partynice, jako fragment południowego klina zieleni Wrocławia.

Konkurs Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu (SPAK) wyłania co roku najlepsze prace dyplomowe z zakresu architektury krajobrazu. Katarzyna Betkier z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zachwyciła kapitułę konkursową i wygrała. Promotorką jej pracy była dr Justyna Rubaszek.

Park na osiedlu Krzyki-Partynice, jako fragment południowego klina zieleni Wrocławia

– W trakcie pisania pracy magisterskiej mieszkałam w południowej części Wrocławia, na osiedlu Wojszyce, gdzie dostęp do terenów urządzonej zieleni jest ograniczony. W południowej części Wrocławia nie ma wielu potencjalnych terenów do zagospodarowania zielenią parkową, stąd pomysł, by z poszanowaniem do istniejącej fauny i flory, tchnąć życie w teren, które od dłuższego czasu straciły swoje funkcje i nie były użytkowane – mówi o genezie swojej pracy Katarzyna Betkier, która zdobyła I miejsce w kategorii prac magisterskich.

Główne założenie pracy Katarzyny dotyczyło zagadnienia kształtowania terenów opuszczonych, pozbawionych pierwotnej funkcji i ich przekształcania w ważne ogniwa systemu zieleni miejskiej. Szczegółowym zadaniem w pracy było opracowanie koncepcji projektowej parku na terenie osiedla Krzyki-Partynice, jako fragmentu południowego klina zieleni Wrocławia. W projekcie parku autorka wprowadziła rozwiązania pozwalające na dostosowanie terenu do bezpiecznego użytkowania przez człowieka z poszanowaniem dla istniejącej przyrody. Stworzyła mi.n. atrakcyjne dla różnych grup wiekowych strefy wypoczynkowe, rekreacyjne, integracyjne, obserwacyjne i inne. Zachowała i nadała też nowe funkcje wielu reliktom wojskowego zagospodarowania występującego w terenie.

– Swoje analizy przedprojektowe poprzedziłam wieloma wizytami w terenie, żeby jak najlepiej go poznać i móc określić, które z istniejących elementów infrastruktury, elementów powojskowych, roślinności są możliwe do zachowania, które do rewitalizacji, a które z nich konieczne do usunięcia ze względów bezpieczeństwa. W analizach przedprojektowych skupiłam się nie tylko na samym przedstawieniu terenu opracowania, ale również na odniesieniu się do południowej części Wrocławia, jak i do całości miasta. W swojej koncepcji projektowej starałam się też stawiać na adaptację do zmian klimatu, zwiększenie bioróżnorodności i zagospodarowanie wód opadowych, co jest w dzisiejszych czasach niezwykle ważne. Poza tym, w jak największym stopniu chciałam wykorzystać piękno i tożsamość istniejącego terenu, tworząc przestrzeń w zgodzie z człowiekiem i naturą – mówi Katarzyna, która już podczas studiów zaczęła pracę we wrocławskiej firmie projektowo-wykonawczej. – Obecnie spełniam się w zawodzie architekta krajobrazu i zdobywam coraz większe doświadczenie w realizacji projektów zieleni oraz nadzorów nad ich wykonawstwem na terenach budowy. To świetne uczucie patrzeć na to, jak coś, co aranżuje się początkowo w programie graficznym, zaczyna się urzeczywistniać i to chyba właśnie przynosi mi największą radość – podkreśla.

Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

FOT. UNIWERSYTET PRZYRODNICZY WE WROCŁAWIU

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 490 dni temu dnia 04/07/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 4, 2023 @ 11:42 am
  • W dziale: wiedza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

woman-1838545_1280

Dynia. Naukowcy polecają ją nie tylko na Halloween

Read More →