W legnickim Rynku o godz. 17 zostanie dziś (piątek 16 sierpnia) otwarta plenerowa wystawa “65 lat polskiej animacji dla dzieci”. Pietnaście słupów z kadrami z kultowych dobranocek i biogramami ich twórców już stoi, przyciągając uwagę przechodniów. Przy okazji wernisażu będzie można się spotkać np z autorami Misia Coralgola czy krasnala Hałabały. Polecamy i zapraszamy!
Sprowadzona do Legnicy wystawa została przygotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Muzeum Kinematografii z okazji 65. rocznicy powstania pierwszego polskiego filmu animowanego dla dzieci. Bajkę “Za króla Krakusa” stworzył Zenon Wasilewski, a wyprodukowało Studio Filmów Kukiełkowych w Łodzi w 1947 roku.
Wystawaprezentuje techniki animacji, krótką historię polskiego filmu animowanego, sylwetki mistrzów, filmy krótkometrażowe, pełnometrażowe, seriale, a także dorobek poszczególnych studiów filmowych oraz festiwale, na których można obejrzeć filmy animowane dla dzieci.
Ilustracje do wystawy i albumu – fotosy filmowe, werki z planu, zdjęcia lalek, reprodukcje szkiców postaci, scenopisów, celuloidów, plakatów, zdjęcia artystów przy pracy – pochodzą z wielu źródeł: z archiwów Filmoteki Narodowej, Muzeum Kinematografii w Łodzi, studiów filmowych, Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także z prywatnych zbiorów reżyserów bądź ich spadkobierców. Na planszach wybranych filmów umieszczone zostały fotokody, które umożliwiają, po zeskanowaniu telefonem komórkowym, obejrzenie fragmentu filmu.
To nie jedyny wernisaż, jaki zaplanowano w Legnicy na dzisiejsze popołudnie. O godzinie 18 w Galerii Satyrykon otwarta zostanie wystawa rysunków Olega Dergaczowa, jednego z wykładowców tegorocznej edycji Warsztatów Filmu Animowanego w ramach LAF – Legnickiej Akademii Filmowej.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI
Literówka w tytule