W poniedziałek pod głosowanie radnych trafi projekt regulaminu zezwalającego na chów i hodowlę pszczół miodnych w Legnicy. Będzie można legalnie ustawiać ule nawet na dachach budynków mieszkalnych – jednak pod warunkiem, że zamieszkają w nich owady mniej agresywne i mniej skłonne do wyrajania się.
Krzysztof Duszkiewicz, nowy zastępca prezydenta, nie ma własnej pasieki, ale deklaruje się jako fascynat pszczelarstwa.
- Miody zbierane z terenów miejskich nie odbiegają jakością od miodów ze wiejskich pasiek – zapewnia. I dodaje: – Mamy nadzieję, że niebawem zjemy miód z Legnicy.
- Doceniając wagę, jaką owady pełnią w ekosystemie, chcemy być miastem przyjaznym dla pszczół i pszczelarzy – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski. Dotyczące tej sfery zapisy w projekcie “Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Legnica” były konsultowane z miejscowymi hodowcami z Polskiego Związku Pszczelarskiego i mają ich akceptację. Do tej pory obecności pasiek na terenie miasta nie regulowała żadna uchwała. Ratusz uznał jednak, że są konieczne regulacje, dzięki którym i pszczołom, i ludziom w Legnicy będzie lepiej.
Regulamin zezwala na chów i hodowlę pszczół miodnych w mieście pod kilkoma warunkami. Ule muszą być usytuowane w miejscach uniemożliwiających przypadkowe wejście osób postronnych oraz oznakowanych tablicami z napisem “Uwaga pszczoły. Wstęp wzbroniony”. Na prywatnych posesjach odległość pasieki od granicy nieruchomości albo uczęszczanej drogi będzie musiała wynosić 10 metrów. W szczególnych przypadkach będzie można ustawić ule bliżej, ale wówczas na granicy będzie trzeba zbudować trzymetrowy płot, by owady szybko wznosiły się na wyższy pułap. W przypadku szkół, przedszkoli, przychodni, domów opieki i podobnych obiektów użyteczności publicznej odległość od pasieki powinna wynosić nie mniej niż 150 metrów. Legnica chce pozwolić pszczelarzom ustawiać ule na dachach budynków, tak jak to się dzieje m.in. w Warszawie i innych miastach. Warunek: trzeba zachować odległość co najmniej 10 metrów do najbliższych otworów okiennych znajdujących się na poziomie i powyżej poziomu posadowienia uli.
FOT. PIXABAY.COM
Jadłem miód o smaku ołowiowo-miedzianym. MIODZIO.