Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiedza  >  Current Article

Matura jednak sukcesem!

Przez   /   10/07/2014  /   No Comments

Maturzyści z Dolnego Śląska świetnie poradzili sobie z maturą z języka angielskiego. Poprawili dobry wynik z zeszłego roku i wyróżnili się na tle uczniów z pozostałych województw. Co jest źródłem ich sukcesów?
Choć w powszechnej opinii wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego nie napawają optymizmem, nie jest on całkowitą porażką. Sukcesem okazała się matura z języka angielskiego. Według statystyk podanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, maturzyści z województwa dolnośląskiego uzyskali z tego egzaminu średnio 70,5 % na poziomie podstawowym oraz 64,9% na poziomie rozszerzonym. W samym Wrocławiu wyniki były wyższe od tych z całego województwa odpowiednio o 2,2 % w przypadku matury podstawowej i 4,1% jeśli chodzi o arkusz rozszerzony. Wrocławscy abiturienci wypadli lepiej niż maturzyści z Warszawy, Gdańska czy Krakowa, a także uzyskali rezultaty lepsze niż średnie wyniki w całym kraju (odpowiednio 69% i 66%). Mimo to warto zwrócić uwagę na dysproporcję widoczną w naszym województwie, jaką jest uzyskiwanie lepszych wyników na egzaminach językowych przez maturzystów z dużych ośrodków miejskich, niż tych z mniejszych miejscowości.
W mieście łatwiej
Jak podaje Ośrodek Rozwoju Edukacji w województwie dolnośląskim, powszechność nauczania języka angielskiego jako obowiązkowego przedmiotu w szkołach jest na dość wysokim poziomie 87%. Mimo to,
w porównaniu do innych województw wypadamy nie najlepiej, plasując się tym samym w rankingu na trzecim miejscu od końca. Statystkę tą zaniża wysoki poziom powszechnej obecności języka niemieckiego w dolnośląskich szkołach. Mimo tej ogólnej tendencji, wciąż istnieje zróżnicowanie między mniejszymi i większymi miejscowościami, zarówno pod względem ilości lekcji jak i efektywnością nauczania. – Powodem takiej dysproporcji, może być fakt, że edukacja pozaszkolna jest ciągle dużo bardziej popularna w większych ośrodkach – tłumaczy Grzegorz Grabiec, Dyrektor Generalny Helen Doron English na Polskę Zachodnią. – Dzięki niej dzieci mogą uczyć się angielskiego lub innych języków bez względu na rozkład zajęć w szkole, a nawet na długo zanim pójdą do pierwszej klasy. Nic dziwnego, że osiągają lepsze rezultaty na późniejszych etapach edukacji, takich jak egzamin maturalny – dodaje. Rzeczywiście oferta szkół językowych we Wrocławiu jest rozbudowana. Według Panoramy Firm w mieście znajduje się 417 placówek świadczących tego typu usługi. Dla porównania w czterech kolejnych pod względem wielkości dolnośląskich miastach (Lublin, Jelenia Góra, Wałbrzych i Legnica) jest ich łącznie tylko 134. W mniejszych miastach powiatowych jak Jawor czy Środa Śląska takich placówek jest średnio 5. To zróżnicowanie skłania do zgodzenia się z tezą Grzegorza Grabca. Co równie ważne, niektóre z wrocławskich szkół językowych organizują liczne pozalekcyjne atrakcje, dzięki czemu uzyskują znaczne sukcesy.
– Nasi uczniowie kształcą się od najmłodszych lat, a efekty ich nauki potwierdzają dobre wyniki egzaminów państwowych oraz certyfikaty umiejętności językowych Uniwersytetu Cambridge – dodaje Grzegorz Grabiec. – Jak pokazują badania prowadzone właśnie nad edukacją językową przez naukowców z Uniwersytetu w Melbourne, im wcześniej rozpocznie się naukę języka, tym lepiej. Szczególnie, że nawet niemowlaki mogą bez problemu przyswajać dwa języki jednocześnie – podsumowuje.
Lekcje w szkole nie wystarczą?
Sytuacja w publicznych placówkach edukacyjnych w całej Polsce nie jest idealna.
W obliczu obowiązkowych lekcji w szkole, edukacja poza nią może stanowić nie tylko uzupełnienie dla braku odpowiedniej ilości godzin lekcyjnych, ale też zwiększać szansę uczniów na lepsze poznanie języka i późniejszy sukces na maturze. Nieważne jednak, czy dolnośląscy maturzyści osiągnęli tak dobry wynik dzięki szkole, czy dzięki swojej ciężkiej pracy po lekcjach. Należą się im serdeczne gratulacje!

Źródło: Agencja inplusPR

FOT. PICJUMBO.COM/ inplusPR

 

 

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3781 dni temu dnia 10/07/2014
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 10, 2014 @ 9:30 am
  • W dziale: wiedza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

inline__1644401_3593

Wykład prof. Jana Miodka w Collegium Witelona

Read More →