30 kwietnia w Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej odbędzie się przeniesiony z ubiegłego roku promocyjny koncert związany z wydaniem kompilacyjnej składanki „Boicie się walczyć” zespołu Maria Nefeli oraz wspomnieniowej książki poświęconej tej grupie. Początek wydarzenia o godzinie 18. 00. Na scenie zaprezentują się także M-kwa, Maria Nefeli, N.O.G, WARA! oraz Zielona Marycha.
Wydana przez projekt Czerwone Miasto i złożona z trzech płyt CD kompilacja dokumentuje zarówno archiwalne materiały sesyjne, jak i nagrania live – w tym między innymi występ konkursowy podczas Jarocina 1990, a także koncert na Dużej Scenie przerwany przez aferę z gazem łzawiącym zakończoną emocjonalnym wystąpieniem Jurka Owsiaka. Na trzeci krążek składają się natomiast stare kompozycje nagrane współcześnie przez Marię Nefeli.
M-kwa
„W tej pełnej paradoksów rzeczywistości powracamy do nazwy M-kwa nie po to, żeby przetrwać, ale żeby pozostać w zgodzie ze swoim sumieniem!” – kilka tygodni temu na facebookowym profilu poinformował zespół przez większość miłośników punkowych brzmień znany jako Moskwa. Grupa dowodzona przez Pawła „Gumę” Gumolę kojarzona jest przede wszystkim z takich przebojów jak „Nigdy!”, „Powietrza” czy „Samobójstwa”. W 2019 ukazało się (także na płycie winylowej) pierwsze od 29 lat studyjne wydawnictwo kapeli zatytułowane „XXI wiek”.
Maria Nefeli
Legnicka formacja, choć tworzona przez muzyków z różnych dolnośląskich miejscowości, powstała w 1989 roku na gruzach punkowej grupy Liban. Już rok później zdobyła nagrodę publiczności podczas Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie, występując tam ponownie na kolejnej edycji w charakterze laureata. W tym czasie pokazali się także na innych znaczących, dużych imprezach plenerowych, jak Róbrege (1990), Eko-Czad (1991), Brodnica (1991), a także grając dziesiątki koncertów klubowych. W 2019 roku zmarł jeden z członków klasycznego składu grupy – Stanisław „Stasiasty” Delimata.
N.O.G.
Początki N.O.G. sięgają 1987 roku, kiedy to bracia Mariusz i Piotr Giglewiczowie postanowili stworzyć punkową kapelę. Grupa, która popularność zdobyła odważnym coverem utworu „Janek Wiśniewski padł”, występowała między innymi na festiwalu w Jarocinie czy w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Legnicy pojawiła się 20 września 2019 podczas odbywającego się w klubie Spiżarnia koncertu charytatywnego dla ciężko chorego Stasiastego.
WARA!
Zespół założony w listopadzie 2018 roku przez byłych członków grup Pro Publico Bono, Ofiary Agrafki, Pozytywna Grupa Reggae, Debil i Banda czy Selekcja. Po raz ostatni WARA! wystąpiła w Akademii Rycerskiej w kwietniu ubiegłego roku podczas 148. edycji koncertowego cyklu Strefa de…. Tym razem zobaczymy ich w nieco odmienionym, eksperymentalnym składzie. Warto wybrać się 30 kwietnia do Sali Maneżowej, ponieważ być może będzie to jedyna okazja, żeby zobaczyć WARĘ! w tej konfiguracji personalnej.
Zielona Marycha
Spadkobiercy grupy Zielony Groszek w swoim graniu dbają o zachowanie muzycznego ducha znanego z twórczości Stasiastego – sporo pulsu reggae podbitego punkową formą plus nieco enigmatyczne teksty. Ich występy energetycznie nawiązują do rodzimej alternatywy z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, a charakterystyczny wokal Agnieszki pozwala na swobodne przemieszczenie się między różnymi odcieniami gitarowego grania.
Bilety w cenie 25 złotych (przedsprzedaż) oraz 30 złotych (w dniu koncertu) do nabycia online na stronie www.kupbilecik.pl/imprezy/73418/Legnica/Maria+Nefeli/ oraz stacjonarnie w Galerii Satyrykon (Rynek 36), klub 4pokoje (ul. Młynarska 7), sklep muzyczny Piano-Forte (ul. Pocztowa 5A).
Źródło: Legnickie Centrum Kultury
RYC. LCK