Po raz czwarty w całej Polsce odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. To doskonała okazja, by darmowo lub ze zniżką zwiedzić interesujące miejsca, często docierając w niedostępne dla turystów rejony. Od jutra do niedzieli (18-21 maja) swoje drzwi przed zwiedzającymi otwierają te firmy i instytucje, które skorzystały z funduszy europejskich.
Atrakcje dla całych rodzin przygotowane są aż w 80 miejscach na Dolnym Śląsku. Wystarczy wejść na stronę www.dniotwarte.eu, by zaplanować najbliższy weekend. Zapraszamy m.in. do Huty Szkła w Piechowicach na czarowanie w szkle, na Politechnikę Wrocławską, by wziąć udział w grze miejskiej „Śladami Unii Europejskiej”, na Dworzec Główny we Wrocławiu, by zasiąść na miejscu maszynisty w kokpicie szybkiego pociągu, do Domu Tkacza w Rościszowie, gdzie odbędzie się nauka tkania na krosnach czy do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie, by zajrzeć do wnętrza naszej planety.
Podpowiadamy, gdzie jeszcze dzieje się coś ciekawego:
Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu – spektakl Magdaleny Miklasz „Tutaj jest wszystko” – opowieść dla całej rodziny o sile dziecięcej wyobraźni, a po przedstawieniu wędrówka po zakamarkach teatru, zwiedzanie sceny, stolarni, magazynu kostiumów.
Przemkowski Park Krajobrazowy – obserwacje ptaków z wieży widokowej, zajęcia przyrodnicze i gry terenowe, a także spotkanie z… krową rasy polska czerwona podczas wypasu oraz piknik pod chmurką z grochówką i bigosem wędkarskim.
Park miejski przy ul. Tyrankiewiczów w Bolesławcu – nauka tańców europejskich, quizy i turnieje o Unii, zabawy z animatorem, koncert.
Park Bajek w Karpaczu – spotkania z bohaterami dziecięcych bajek, np. z Kopciuszkiem, Jasiem i Małgosią, Calineczką, Królową Śniegu, plac zabaw z nowoczesnymi konstrukcjami, a dla odważnych letni tor pontonowy.
Krośnicka Kolej Wąskotorowa – bezpłatne przejazdy, plaża, łódki i rowerki na stawach, ścieżki rowerowe, możliwość zorganizowania grilla. Organizatorzy zapewniają bezpłatny parking.
Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego – bezpłatne zwiedzanie najstarszej wrocławskiej uczelni w tym gmachu głównego, Oratorium Marianum, Auli Leopoldyńskiej oraz Wieży Matematycznej, dawnego obserwatorium astronomicznego.
Jeleniogórskie Centrum Kultury przy ul. Bankowej – wycieczka za kulisy sceny teatralnej, odkrywanie tajemnic projektorni filmowej, a także możliwość uczestniczenia w próbie kabaretu „Seniority” i w warsztatach improwizacji tanecznej.
Skansen tradycji górniczych w Leszczynie – bezpłatne zwiedzanie, podążanie ścieżką dydaktyczną Synklina Leszczyny, która obejmuje XVIII-wieczne kamieniołomy wapienia i piaskowca, pokazy średniowiecznych rzemiosł, warsztaty ceramiczne, czerpanie papieru, bicie monety, wytop metalu w piecu tyglowym.
Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy – warsztaty historyczne i artystyczne, zwiedzanie oleśnickiego zamku z przewodnikiem, poszukiwania skarbu księcia Wilhelma, budowanie pałacu dla księżniczki, kucie broni rycerskiej, przygotowanie chemicznych mikstur z alchemikiem Pepełką.
Zapraszamy! Terminy oraz program poszczególnych wydarzeń można sprawdzić na portalu www.dniotwarte.eu. Poprzednia edycja DOFE cieszyła się dużym zainteresowaniem. W czasie trwania akcji odbyło się blisko 1000 wydarzeń, w których wzięło udział około 200 000 uczestników. Czy w tym roku pobijemy rekord?
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
FOT. PIOTR KANIKOWSKI