JOB
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

List otwarty do ministra środowiska

Przez   /   19/11/2012  /   No Comments

Na kontrowersyjne wypowiedzi ministra środowiska Marcina Korolca w radiowej Trójce zareagowała Irena Rogowska – wójt gminy Lubin i przewodnicząca Ogólnopolskiej Koalicji “Rozwój TAK – Odkrywki NIE”. W liście otwartym do ministra wyraża zdumienie, że szef resortu zajmującego się ochroną środowiska nie widzi potrzeby zorganizowania rozmów okrągłego stołu w sprawie odkrywek węgla brunatnego.

Podczas audycji “Śniadanie w Trójce” Marcin Korolec krytycznie odniósł się do zgłoszonej przez ministra Henryka Wujca z Kancelarii Prezydenta inicjatywy zwołania ogólnopolskiego okrągłego stołu w sprawie odkrywek. Szef resortu środowiska uważa takie rozmowy za zbędne, choć jednocześnie deklaruje gotowość udziału w takim spotkaniu,  gdyby do niego jednak doszło. W tej samej audycji minister Korolec podważył wyliczenia dr. inż. hab. Mariusza Kudełko z AGH na temat zewnętrznych kosztów eksploatacji węgla brunatnego (wynikało z nich, że odkrywki będą kosztować Polskę ok. 10 mld zł rocznie). Według Marcina Korolca, te wyliczenia są zawyżone, bo nowe technologie będą bardziej energooszczędne i przyjazne środowisku. Minister zarzucił ekologom epatowanie liczbami.

Nagranie z Trójki: TUTAJ

Irena Rogowska odpowiada na te stwierdzenia w liście otwartym. Pisze, że z ubolewaniem przyjęła krytykę inicjatywy  zwołania okrągłego stołu  w sprawie dotyczącej  jednego z największych konfliktów społecznych ostatnich lat. “Ta niezwykle cenna propozycja, której już od kilku lat nie mogliśmy doczekać się ze strony rządu, padła w trakcie spotkania delegacji gmin zagrożonych budową kopalni odkrywkowych w Kancelarii Prezydenta RP w dniu 7 listopada” – przypomina przewodnicząca antyodkrywkowej koalicji.   – “Nie wierzę, że jako konstytucyjny Minister Środowiska nie wie Pan, że budowa nowych kopalni węgla brunatnego doprowadzi do katastrofy nie tylko w wymiarze społecznym, ale też środowiskowym”.

Pełny tekst listu poniżej:

Lubin, 16.11.2012 r.

 

List otwarty do Marcina Korolca, Ministra Środowiska

 

Szanowny Panie Ministrze,

z ubolewaniem przyjęłam Pańską, wygłoszoną w trakcie audycji radiowej ?Salon Polityczny Trójki? (12.11.2012), krytykę stanowiska doradcy Prezydenta RP ds. społecznych Pana Henryka Wujca, który zaproponował zainicjowanie rozmów przy ?okrągłym stole? w sprawie, powodującej jeden
z … największych konfliktów społecznych jakie wybuchły w ostatnich  latach (cyt. ?Rzeczpospolita?, 9.11.2012)  i dotyczącej  rządowych planów budowy nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego.

Rozmowy takie mogłyby się odbyć np. w ramach prezydenckiego Forum Debaty Publicznej, gdzie wysłuchane zostałyby wszystkie strony konfliktu w tym przedstawiciele społeczności lokalnych, naukowcy i organizacje pozarządowe. Ta niezwykle cenna propozycja, której już od kilku lat nie mogliśmy się doczekać ze strony rządu, padła w trakcie spotkania delegacji gmin zagrożonych budową kopalni odkrywkowych w Kancelarii Prezydenta RP, 7 listopada br.

Bezpośrednią przyczyną rozmowy z doradcą Prezydenta RP był kolejny protest reprezentantów gmin zagrożonych eksploatacją węgla brunatnego metodą odkrywkową zorganizowany tego dnia pod  Ministerstwem Gospodarki, przez Ogólnopolską Koalicję ?Rozwój TAK – Odkrywki NIE?.

Obecne, forsowane bez żadnej refleksji wbrew woli społecznej, plany zakładające budowę kopalni odkrywkowych na złożach ?Gubin? i ?Legnica?, czyli tam gdzie w 2009 r. odbyły się nieuszanowane przez władze państwowe ale prawomocne tj. ważne i wiążące referenda, mogą skutkować wysiedleniem 30 tys. ludzi oraz nieodwracalnym zniszczeniem tysięcy hektarów lasów, pól uprawnych oraz olbrzymich terenów mieszkalnych wyposażonych w pełną infrastrukturę komunalną z drogami, szkołami, boiskami, kościołami i cmentarzami.

Nie wierzę, że jako konstytucyjny Minister Środowiska nie wie Pan, że budowa nowych kopalni węgla brunatnego doprowadzi do katastrofy nie tylko w wymiarze społecznym, ekonomicznym ale też środowiskowym.  W pochodzących jeszcze z lat 70-tych ubiegłego wieku  planach zagospodarowania złóż węgla brunatnego ?Legnica?(oryginał dostępny w archiwum gminy) znajduje się zapis cytuję:  ?…Odkrywkowa  eksploatacja  węgla wywoła między innymi zachwianie stosunków wodnych na niespotykaną dotąd skalę, co objawi się określonymi skutkami w sferze leja depresyjnego i pogorszy  zdecydowanie  warunki  bezpieczeństwa powodziowego?. Obecnie w całej Polsce zniszczeniu może ulec obszar zbliżony do powierzchni Trójmiasta (ok. 400 km2), co negatywnie wpłynie także na ekosystem, liczne gatunki roślin i zwierząt znajdujące się na tym terenie.

Jak sam Pan powiedział we wspomnianej audycji radiowej,opowiada się Pan za zapisanym w Konstytucji (art. 5) zrównoważonym rozwojem, który w naszym rozumieniu w żadnym razie nie może polegać jedynie na obronie interesów sektora węglowo-energetycznego!

Z uwagi na niepodlegające dyskusji kontrowersje związane z udokumentowanym wpływem kopalni odkrywkowych na środowisko naturalne, wydawać by się mogło, że Pański resort powinien być żywo zainteresowany wzięciem udziału w spotkaniu wszystkich zainteresowanych sprawą stron, np. pod życzliwym patronatem Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Tym bardziej zaskoczeni jesteśmy faktem, iż uważa Pan takie spotkanie za zbędne.

 

Najwyższe zdumienie budzi też Pańska krytyka  ekspertyzy dr inż. hab. Mariusza Kudełko prof. AGH, o zewnętrznych kosztach spalania węgla brunatnego z projektowanych odkrywek. Zastosowany przez Profesora model makroekonomiczny jest oparty o obliczanie kosztów zewnętrznych spalania węgla brunatnego tj. koszty zdrowotne, zniszczenie materiałów, starty w uprawach oraz bioróżnorodności. Nie rozumiem na jakiej podstawie Pan Minister twierdzi, że koszty zostały zawyżone. Użyty do obliczeń model makroekonomiczny Eco Sense jest powszechnie wykorzystywany
w szacowaniu kosztów zewnętrznych technologii energetycznych, jego poszczególne etapy zostały szczegółowo opisane w ekspertyzie. Do tej pory, nikt nie zarzucił błędów merytorycznych tejże ekspertyzie, której wyniki są skądinąd zgodne z zeszłorocznym raportem Europejskiej Agencji Środowiska na temat kosztów zewnętrznych zanieczyszczeń powietrza generowanych przez przemysł,
w tym oczywiście sektor energetyczny. Jedyne uzasadnienie dla takiej krytyki jakie przychodzi nam obecnie do głowy jest takie, że ekspertyza ta w drastyczny sposób obnaża i podważa powtórzoną również przez Pana Ministra tezę o tym jakoby węgiel brunatny był najtańszym paliwem. Otóż jest zupełnie odwrotnie ? koszty ukryte tak dobrze wyliczone przez prof. Kudełkę, a ponoszone przez całe społeczeństwo obalają ten mit w całości.

 

Jednocześnie pragnę wyrazić swoją nieustająca gotowość, w każdym miejscu i czasie, do debaty
o problemach społecznych i ekologicznych, z którymi wiąże się realizacja planów budowy nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego.

W imieniu Ogólnopolskiej Koalicji ?Rozwój TAK Odkrywki NIE?

Przewodnicząca Koalicji, Wójt Gminy Lubin

                                                                                                          Irena Rogowska

 

 

Do wiadomości:

1. Minister Środowiska,
2. Redakcja Programu Trzeciego Polskiego Radia ? redaktor Marcin Zaborski,
3. Media regionalne i ogólnopolskie.

W załączeniu apel II Ogólnopolskiej Konferencji Obywatelskiej ?Rozwój TAK Odkrywki NIE?- odnawialna przyszłość polskiej energetyki przyjęty w kwietniu br. w Sejmie RP.

 

 

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Aleksandra kRZESZEWSKA mACIEJ kUPAJ jACEK bASZCZYK (2)

Rada Miejska Legnicy przyjęła budżet na 2025 r.

Read More →