Galeria Sztuki po raz siódmy gości projekt realizowany przez Zjednoczenie Łemków – Łemkowskie Jeruzalem. Przygotowana w jego ramach wystawa „Obcowanie” przenosi nas do świata społeczności łemkowskiej – niewielkiej grupy etnicznej, która od lat zachowuje i pielęgnuje swoją tożsamość. Zwiedzając ekspozycję zetkniemy się więc z żywą kulturą Łemków i przekazywanymi z pokolenia na pokolenie opowieściami, których echa są obecne w obrazach, na tkaninach, w starych zdjęciach i tekstach. To intymne spotkanie ze społecznością, która jest blisko nas – spośród ponad 10 tysięcy osób deklarujących narodowość łemkowską w Polsce aż połowa zamieszkuje Dolny Śląsk.
Zaproszeni do wystawy artyści stworzyli realizacje odnoszące się kultury materialnej Łemków: strojów, biżuterii, architektury świeckiej i sakralnej (chyża, cerkiew), pamiątek czy fotografii rodzinnych. Na ekspozycji zobaczymy m.in. stworzone z wielobarwnych koralików krywulki – elementy kobiecego ubioru, które pełniły rolę nie tylko amuletu o symbolice solarnej, ale i znaku statusu społecznego.
Zawarte w tytule tegorocznej odsłony Łemkowskiego Jeruzalem „Obcowanie rozumiemy jako: obcowanie z kimś, z czymś”. – To współuczestniczenie w obecności, bycie w pobliżu, chciane lub niechciane sąsiedztwo tego, co postrzegamy, jako inne i odrębne. Najprościej mówiąc w obcowaniu obcujemy z obcym, ocieramy się o jego obecność – wyjaśniają organizatorzy, dodając – Obcowanie zakłada współuczestniczenie, wymianę. Nie musi się to odbywać wyłącznie tu i teraz, nie chodzi o czysto fizyczne sąsiedztwo. Obcujemy z czasem minionym, dotykając śladów, słuchając opowieści. Obcujemy z przodkami, z przeszłością… Również obcowanie z samym sobą nie jest czymś łatwym – wywołuje uczucie zaskoczenia, zadziwienia, zawstydzenia, zwątpienia. O tym jest tegoroczna edycja XXI Łemkowskiego Jeruzalem.
Ekspozycja jest dostępna w Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1) do 14 listopada, od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-18.00. Finisaż wystawy odbędzie się 13.11. o godz. 17:00, natomiast spotkanie z autorami wystawy – 14.11. o godz. 12:00.
Autorzy koncepcji wystawy: Anna Bas, Joanna Zemanek, Grzegorz Sztwiertnia
Autorzy prac prezentowanych na wystawie: Arkadiusz Andrejkow (Polska), Anna Dobrowolska (Polska), Tereza Barabash (Ukraina), Mychajło Barabash (Ukraina) Natalia Hładyk (Polska), Danyło Mowczan (Ukraina), Emilia Pyrz (Polska), Tetiana Skoromna (Ukraina) Grzegorz Sztwiertnia (Polska), Joanna Zemanek (Polska), Anna Maria Zygmunt (Polska)
Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy
FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY