Galeria6
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Lekarz trafił przed sąd za oszukiwanie pacjentek i NFZ

Przez   /   16/04/2018  /   No Comments

Prokuratura Okręgowa w Legnicy skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Andrzejowi W. – ginekologowi z przychodni w Górze. Od swoich pacjentek wyłudzał pieniądze za badania refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oszukiwał też NFZ wpisując do dokumentacji ponad 300 fikcyjnych zabiegów.

Legnicka prokuratura nadzorowała śledztwo, które w sprawie nieuczciwego lekarza prowadził Wydział do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.  Dochodzenie obejmowało okres od od 1 lipca 2015 roku do 9 czerwca 2016 roku, gdy doktor Andrzej W. przyjmował pacjentki w poradni ginekologiczno-położniczej w przychodni specjalistycznej w Górze. Placówka posiadała umowę z dolnośląskim NFZ na leczenie pacjentów w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Zgłaszającym się na wizytę pacjentkom, ginekolog wmawiał konieczność pilnego wykonania różnych zabiegów lub badań . Od razu informował też, że zalecane zabiegi lub badania nie są finansowane ze środków publicznych (co nie było zgodne z prawdą – NFZ gwarantował ich refundację). Po zainkasowaniu od kobiet pieniędzy (od 200 do 450 złotych) wykonywał zalecone usługi w ramach prywatnej działalności.

- W ten sposób doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem 12 kobiet – informuje Lidia Tkaczyszyn-rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy. – W swoim przestępczym i nieetycznym procederze oskarżony posunął się jeszcze dalej. Wprowadzał niektóre ze swoich pacjentek w błąd co do konieczności natychmiastowego bądź pilnego wykonania niektórych zabiegów np. biopsji lub innych, co do których w rzeczywistości nie było wskazań medycznych i żądał za wykonanie takich zabiegów kwot od 300 do 850 złotych, pomimo że takie świadczenie lecznicze było finansowane ze środków publicznych. W ten sposób Andrzej W. usiłował wyłudzić pieniądze od 27 pacjentek. Kobiety te jednak nie wyraziły zgody na takie zabiegi i uiszczenie za nie prywatnie opłaty oskarżonemu.

Lekarz oszukiwał też Narodowy Fundusz Zdrowia. Do dokumentacji medycznej, która była podstawą do rozliczeń pomiędzy przychodnią a NFZ wpisywał badania, których nie przeprowadził (11 badań USG oraz ponad 300 kolposkopii. Na tej podstawie NFZ zrefundował przychodni wirtualne świadczenia. Andrzej W. też na tym skorzystał, w ramach kontraktu z przychodnią był bowiem rozliczany procentowo do świadczonych usług.

Łączka suma szkód wyrządzonych przez “kreatywnego” ginekologa wynosi 27.856,60 złotych. Na poczet przyszłych kar i roszczeń o naprawienie szkody prokurator zabezpieczył mienie Andrzeja W. między innymi przez dokonanie wpisu hipoteki przymusowej na prawie do nieruchomości .

Proces będzie się toczył przed Sądem Rejonowym w Głogowie. Lekarz zasiądzie na ławie oskarżonych za popełnienie łącznie 50 przestępstw takich jak: oszustwa i usiłowanie oszustw na szkodę pacjentek poradni ginekologiczno-położniczej oraz oszustwa i poświadczanie nieprawdy w dokumentacji lekarskiej na szkodę Dolnośląskiego Oddziału NFZ we Wrocławiu,. Odpowie także za niestosowanie się do orzeczonego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia prywatnej praktyki lekarskiej w zakresie ginekologii i położnictwa, bo w przeszłości był już karany wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 26 maja 2014 roku za oszustwa i przestępstwa korupcyjne na karę 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres próby 5 lat oraz zakaz prowadzenia prywatnej praktyki lekarskiej w zakresie ginekologii i położnictwa na okres 6 lat.

Lidia Tkaczyszyn: – Przesłuchany w charakterze podejrzanego Andrzej W. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia. Przeczy temu, by nie wykonał badań i zabiegów objętych zarzutami aktu oskarżenia. Potwierdził, że otrzymywał od pacjentek pieniądze, z tym, że do zabiegów używał swoich narzędzi, cena tych zabiegów była niższa od zabiegów komercyjnych, a w przychodni w Górze nie można było wykonać tych zabiegów w ramach kontraktu z NFZ. Wyjaśnienia te pozostają w sprzeczności ze zgromadzonymi dowodami, a w tym zeznaniami wielu świadków oraz innymi faktami prawnymi, jak choćby w zakresie wykazu świadczeń zdrowotnych refundowanych przez NFZ.

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2407 dni temu dnia 16/04/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 16, 2018 @ 10:14 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

img_5342,mVqUwmKfa1OE6tCTiHtf

Koniec sporu zbiorowego w MOPS. Jest porozumienie

Read More →