Przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy KGHM Polska Miedź buduje modułowy szpital tymczasowy dla osób zakażonych koronawirusem SARS CoV-2. Plany przewidują, że znajdzie tu opiekę blisko stu pacjentów. Inwestycja jest prowadzona w ekspresowym tempie. Według listopadowych zapowiedzi, ma być ukończona przed końcem roku.
W ten sposób władze zabezpieczają się na ewentualność gwałtownego wzrostu nowych zachorowań w okresie zimowym. Dla pacjentów z COVID-19 aktualnie dostępnych jest 78 miejsc na oddziale zakaźnym w tzw. małym budynku Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.
Jednocześnie legnicki szpital ma prowadzić skoordynowaną opiekę nad pacjentami pocovidowymi. Chodzi o to, by jak najskuteczniej reagować na pojawiające się u ozdrowieńców wczesne i późne powikłania neurologiczne, pulmonologiczne, urologiczne, nefrologiczne, kardiologiczne, ogólnoustrojowe czy wreszcie psychiatryczno-psychologiczne.
Opracowano zasady funkcjonowania pomocy. Pacjent odczuwający dolegliwości mogące wskazywać na powikłania po przebytej chorobie kontaktuje się z lekarzem rodzinnym. Ten, jeśli istnieją wskazania, kieruje pacjenta do poradni chorób płuc. Lekarz specjalista chorób płuc zleca konieczne badania i podejmuje decyzję w sprawie dalszego leczenia tj skierowanie do poradni specjalistycznej. Następnie pacjent może zostać skierowany do poradni rehabilitacyjnej lub na oddział rehabilitacyjny celem wdrożenia odpowiedniego stacjonarnego lub ambulatoryjnego procesu rehabilitacji.
Poradnia chorób płuc przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy działa codziennie od poniedziałku do piątku od 7:00 do 14:35 (lekarz przyjmuje od 8:00) za wyjątkiem środy kiedy poradnia pracuje do 18:00 (a lekarz przyjmuje od 12:00). Telefon do rejestracji 76 72 11 780.