W maju Legnica tradycyjnie ubiera się w srebro. Po raz czterdziesty w mieście rozpoczął się Legnicki Festiwal Srebro – jeden z największych przeglądów współczesnej, awangardowej bizuterii na świecie. Jubileuszowa edycja to 1500 unikatowych biżuteryjnych eksponatów, ponad 500 artystów z całego świata i mnóstwo dodatkowych atrakcji, a wielka kulminacja już 17-18 maja.
Jak zawsze główną wystawą Festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej. Tegoroczny tytuł brzmi „Srebro” i jest ukłonem w stronę historii i tradycji imprezy i całego regionu. Najlepsze prace, wybrane przez międzynarodowe jury, oglądać można w siedzibie Galerii Sztuki przy Placu Katedralnym, zaś „salon odrzuconych” tradycyjnie gości w Holu Starego Ratusza (Teatr).
Wśród innych prezentacji warto obejrzeć także wystawy indywidualne uznanych projektantów: Jarosława Westermarka (Polska) i Karola Weisslechnera (Słowacja). Co ciekawe, obaj zaczynali swoją przygodę z biżuterią nie mając złotniczego warsztatu ani wykształcenia. Ten pierwszy to matematyk, drugi to architekt. Interesująco wyglądają także wystawy zbiorowe. Rumuńskie stowarzyszenie twórców Assamblage pokazuje w Legnicy wystawę „Pozostałości Uczty”, w której prace artystów są daniami serwowanym na elegancko przybranym stole. Taka aranżacja zachęca widzów do czynnego udziału, nadając im rolę uczestników przyjęcia. Wystawa nawiązuje do greckiego mitu o Królu Midasie, ale odwołuje się do współczesnego braku odpowiedzialności i braku świadomości znaczenia codziennych wyborów konsumenckich. Zachęcamy też do odwiedzenia wystawy „21 gramów”, czyli projektu wymyślonego i zrealizowanego przez jednego z najznakomitszych i najbardziej znanych holenderskich twórców biżuterii – Ruudta Petersa. Punktem wyjścia dla koncepcji tej wystawy była hipoteza dr Duncana MacDougalla z 1901, wg której dusza waży właśnie owe tytułowe 21 gramów. Ruudt Peters postanowił rzucić mistyczne wyzwanie twórcom biżuterii, zapraszając artystów z całego świata do zamknięcia swojej wizji duszy w pracy biżuteryjnej. Do udziału w wystawie zaproszono ponad 100 projektantów biżuterii, z których połowa pochodzi z Chin. Projekty stworzone na wystawę odzwierciedlają konfrontacje wschodniego i zachodniego pojmowania i interpretowania koncepcji duszy. Joya Brava – czyli blisko 40 twórców z egzotycznego Chile – zaprezentują swoje prace zamknięte w biżuteryjnych formach z papieru, porcelany, metalu, tkaniny i innych materiałów. A to tylko niektóre z mnóstwa prezentacji i innych wydarzeń odbywających się w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO
Poza tradycyjnymi wystawami w programie znajdują wydarzenia i ekspozycje towarzyszące, w tym roku sfokusowane na jubileuszu 40-lecia. Są to m.in. wystawy historyczne (powojenne złotnictwo w Muzeum Miedzi, najlepsze „srebrne” plakaty na płycie Rynku), seminarium teoretyczne, warsztaty złotnicze, wystawa fotograficzna. Wszystkie festiwalowe wydarzenia są darmowe.
Serdecznie zapraszamy szczególnie na kulminację Festiwalu, która już w najbliższy weekend w dn. 17 – 18 maja. Wtedy odbędą się wernisaże wszystkich wystaw oraz większość wydarzeń towarzyszących – w tym uroczyste otwarcie Festiwalu na płycie Rynku z towarzyszącym mu srebrnym happeningiem.
Srebrne wystawy tradycyjnie oglądać można w sercu miasta: Galerii Sztuki, Holu Starego ratusza, Galerii Ring, Galerii Niello, Galerii Satyrykon, Galerii Srebra pod Przepiórczym Koszem i Muzeum Miedzi. Wystawy czynne do 9 czerwca.
Legnicki Festiwal SREBRO
30 kwietnia – 9 czerwca 2019
Pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP,
Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Prezydenta Legnicy.
Dyrektorka Galerii Sztuki w Legnicy ma zaszczyt zaprosić na wszystkie imprezy Legnickiego
Festiwalu SREBRO oraz jego oficjalną kulminację połączoną z ogłoszeniem wyników
i rozdaniem nagród w 28. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej SREBRO.
17 maja (piątek) 2019
16.00 – Pl. Katedralny, Rynek
Inauguracja Festiwalu – otwarcie plenerowej wystawy 40 lat legnickiego Srebra w plakacie
16.30 – Hol Starego Ratusza/Teatr Modrzejewskiej, Rynek 39
Holownia – pokaz prac niezakwalifikowanych do 28. MKSZ SREBRO
Srebro – Ogólnopolski Konkurs na plakat do 28. MKSZ SREBRO
17.00 – Galeria Srebra Pod Przepiórczym Koszem, Rynek 38
Debiuty: Aleksandra Szulc Biżuteria
17.30 – Galeria Satyrykon, Rynek 36
Srebrne Szkoły: Assamblage Pozostałości uczty
Amberif Design Award KAIROS
18. Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE Srebro i bursztyn
18.30 – Galeria RING, Rynek 12
21 Gramów
19.00 – Cafe Modjeska, Rynek 39
Legnicki Festiwal SREBRO – otwarta dyskusja o wspólnej przyszłości, a po niej:
40 lat minęło – wieczór wspominkowy z prywatką
18 maja (sobota) 2019
10.00 – 15.00 Hotel Qubus, ul. Skarbowa 2
Granice Sztuki Globalnej: SREBRO – seminarium teoretyczne o współczesnej sztuce, designie i biżuterii
17.00– Galeria Niello, Rynek 17
Joya Brava INTERIORS
SYLWETKI TWÓRCÓW: Karol Weisslechner CONJUNCTION
18.00 – Muzeum Miedzi, ul. św. Jana 1
HANDMADE. Polska sztuka srebra lat 1945-1979
18.45 – Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1
Legnicki Festiwal SREBRO w fotografii
Sylwetki Twórców: Jarosław Westermark Materializacja myśli
25. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej SREBRO – ceremonia wręczenia nagród
Wystawy towarzyszące:
40 lat SREBRA w Legnicy, Otwarta Pracownia, ul. Chojnowska 19
40 lat Srebrnej Legnicy, Hotel Qubus, ul. Skarbowa