Po długim oczekiwaniu, z początkiem października ruszy tzw. bunkier, czyli zakład radioterapii w Legnicy. Najpóźniej w połowie listopada pierwsi pacjenci będą mogli zostać poddani naświetleniom. Szacuje się, że z legnickiej radioterapii będzie korzystać rocznie około tysiąc osób chorych na nowotwory. Zakład wybudowało i wyposażyło w bardzo kosztowny sprzęt Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu. Ale ze względów prawnych, nie mogło podpisać z Narodowym Funduszem Zdrowia kontraktu na finansowanie działalności zamiejscowej placówki. Rozporządzenie ministra zdrowia nie daje możliwości prowadzenia radioterapii ambulatoryjnie, wymagając, by podmiot, który prowadzi naświetlenia miał jednocześnie w tym samym miejscu szpitalny oddział onkologiczny.
Z prawnego klinczu DCO zostało uratowane przez sąsiadujący z bunkrem Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy. To on wystąpił do Narodowego Funduszu Zdrowia o kontrakt na prowadzenie radioterapii. Dolnośląskie Centrum Onkologii użyczy szpitalowi swojego obiektu. Dzięki temu możliwe będzie uruchomienie radioterapii jeszcze w tym roku. Wszyscy – DCO, szpital i NFZ – liczą, że stanie się to 1 października.
- Złożyliśmy ofertę. W czwartek mieliśmy wizytę przedstawicieli NFZ. Między 15 a 19 września fundusz zapowiada ogłoszenie wyników konkursu – mówi Tomasz Kozieł, rzecznik prasowy legnickiego szpitala.
- Planujemy rozwiązać konkurs na świadczenia onkologiczne do końca września, by szpitale mogły ruszyć z tą opieką w październiku – potwierdza Joanna Mierzwińska z wrocławskiego oddziału NFZ.
Legnicki kontrakt ma obowiązywać tylko do końca bieżącego roku. Dlaczego? Bopo nowym roku mają zmienić się przepisy i Dolnośląskie Centrum Onkologii będzie już mogło samodzielnie prowadzić swoją placówkę. Uruchomienie zakładu radioterapii 1 października nie oznacza, że od razu ruszą naświetlenia. Przygotowanie pacjenta do zabiegu radioterapii zajmuje 1,5 miesiąca, więc naświetlenia będzie można rozpocząć dopiero w połowie listopada. Chyba że na zabieg w Legnicy zostanie skierowany jakiś przygotowany wczesniej pacjent z poradni DCO we Wrocławiu.
- Pacjenci do leczenia w Legnicy będa kwalifikowani przez poradnię legnickiego szpitala lub wrocławską poradnię DCO – wyjaśnia Maciej Kozioł, rzecznik prasowy Dolnośląskiego Centrum Onkologii.
FOT. DCO.COM.PL