AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Legnicka kultura przechodzi w wewnętrzny tryb pracy

Przez   /   06/11/2020  /   No Comments

Decyzja rządu o czasowym zamknięciu instytucji kultury nie znaczy, że Legnickie Centrum Kultury, Teatr Modrzejewskiej, Muzeum Miedzi, Legnicka Biblioteka Publiczna czy Galeria Sztuki przestają działać. Tak jak wiosną, ich przedsięwzięcia będą dostępne online. Ale jeszcze tylko dziś można doświadczyć kultury wszystkimi zmysłami, przychodząc po książkę, na wystawę lub na performatywne czytanie “Zemsty”

Dziś widzowie Teatru Modrzejewskiej mają jeszcze okazję zasiąść na jego widowni – ostatnią przed pandemiczną przerwą, jaka od jutra będzie obowiązywała instytucje kultury w całej Polsce. O godz. 19 na Scenie Gadzickiego odbędzie się czytanie performatywne “Zemsty” Aleksandra Fredry w reżyserii Aliny Moś-Kerger. Bilety kosztują 15 zł. Ale – jak pisze Grzegorz Żurawiński w @kcie – lockdown ne oznacza “teatralnych wakacji”. – Gorąco polecamy Państwa uwadze dwie premiery online, które przygotowaliśmy na listopad – spektakl online dla młodzieży „E-migrant” 15 listopada oraz „Chlebem i solą” – polsko-ukraiński spektakl online (zrealizowany z teatrem w Iwano-Frankiwsku na Ukrainie) – 22 listopada. Natomiast w ramach projektu „Scena dla Tańca” pokażemy w listopadzie dwa spektakle online: „Ujęc(i)” 21 listopada oraz „Rozgrywkę” 29 listopada – mówi Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej. Wszystkie spektakle będzie można obejrzeć online o godz. 19.00. Będą dostępne bezpłatnie w porze emisji na kanale Teatru na YouTube i na Facebooku.

Jeszcze tylko dziś można zwiedzić wystawy Galerii Sztuki w Legnicy. Wystawa w głównej siedzibie (pl. Katedralny 1) nosi tytuł “E-mocje!”. Galeria Rekomenduje ją jako spacer przez historię malarstwa młodych. Wystawa jest symboliczną kontynuacją tradycji Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych Promocje który – w związku z utrzymywaniem się stanu pandemii – w tym roku nie odbędzie się. Na 2020 rok przypada jubileuszowa, trzydziesta już edycja Przeglądu, co dodatkowo uzasadnia sens przyjrzenia się przeglądowi z szerszej niż zwykle perspektywy. Po raz ostatni przed przerwą można wejść do Galerii Ring, aby obejrzeć “Videosyntezy” czyli unikalny międzynarodowy pokaz sztuki nowych mediów, organizowany drugi rok z rzędu w ramach Intermediale Festival. Wśród prezentowanych artystów – muzyków, autorów wideo, multimediów i sztuki medialnej, są także fascynaci, badacze i pedagodzy rozmaitych dziedzin sztuki, nauki, a nawet przemysłu eventowego, filmowego i „kosmicznego”. Galeria zaprasza w godz. 14-18. Wstęp wolny!

Dzisiaj jest też ostatnia szansa, żeby zobaczyć obecne wystawy w Muzeum Miedzi w Legnicy (godz. 10-17, z przerwą techniczną 13 – 13.15). To dwie wystawy czasowe (“Dawna Legnica. Obraz miasta w grafice i malarstwie” w Akademii Rycerskiej oraz “Edward Dwurnik. Wątki Lokalne” w gmachu głównym. Ponadto dostępne są wystawy stałe: “Miedź. Dzieje niezwykłego metalu” (gmach główny), “Akademia Rycerska w Legnicy. Dzieje gmachu i instytucji” (Akademia Rycerska), “Spotkanie dwóch światów. Pamięć o bitwie pod Legnicą 1241 r.”(Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu – czynne w godz. 11:00- 17:00)

“Działamy dla Was online. Zapraszamy do śledzenia naszych profili Facebook, Youtube oraz stron internetowych.” – informuje w komunikacie do legniczan Legnickie Centrum Kultury. Taki stan potrwa co najmniej do 29 listopada. Zawieszone są zajęcia prowadzone w LCK, nieczynna jest także Galeria Satyrykon (przeszła w wewnętrzny tryb pracy).

6 listopada na Facebooku, YouTube i stronie www Legnickiej Biblioteki Publicznej udostępniona zostanie relacja ze spotkania z ucestnikami Ironmana Przemkiem i Kubą Jurczakami, które odbyło się w Legnickiej Bibliotece Publicznej.  Niestety, lockdown utrudni dostęp do książek w czytelniach i wypożyczalniach, które od soboty będą musiały być zamknięte.

W optymistycznym wariancie instytucje kultury zostaną zamknięte do 29 listopada, ale jeśli przez 7 kolejnych dni dzienna liczna zakażeń będzie się utrzymywała na poziomie ok. 30 tys., obostrzenia przybiorą formę narodowej kwarantanny i zostaną przedłużone stosownie do okoliczności.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1468 dni temu dnia 06/11/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 6, 2020 @ 9:13 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

ZPBZLArm9O

“Chłopki” kontra “Chłopki”, czyli dżem nie z tej półki

Read More →