Na czwartkowej rządowej konferencji prasowej poinformowano o decyzji „próbnego” otwarcia dla zwiedzających galerii sztuki i muzeów w całej Polsce. Trzy dni temu wnioskowali o to do resortowego ministra dyrektorzy 29 polskich salonów wystawienniczych sztuki nowoczesnej. Wśród galerii, które zabrały głos w sprawie szybkiego odmrożenia, była także legnicka placówka.
Gdy dobra wiadomość dotarła do niej, radości nie kryła dyrektorka Justyna Teodorczyk: -Informacja ta zastała mnie właśnie na zoomie z dyrektorami BWA, gdy szacowaliśmy szanse skuteczności naszej inicjatywy i dalsze plany jej kontynuacji. Więc tego miłego newsa winszowaliśmy sobie w gronie, które wierzy, że się do tego przyczyniło i nasza środowiskowa prośba została wysłuchana jako głos rozsądku.
Podkreśla, że apel nie uderzał w nikogo, ale miał na celu właśnie przypomnienie o kulturze i jej nieocenionej roli w łagodzeniu społecznej traumy wywołanej pandemią, o branży, która czuje się całkiem zapomniana i pomijana w decyzjach i komunikatach odgórnych.
Ten entuzjazm podziela reszta zespołu. -Wystawy to efekt wielomiesięcznej pracy, a sztuka to nie spot, który można puścić w internecie, ale wejście w szczególny świat i głębokie doświadczenie zmysłowe, w szczególny sposób i w szczególnym miejscu. Bardzo się więc cieszymy, że 2 lutego znów możemy udostępnić zwiedzającym to, nad czym intensywnie pracowaliśmy, gdy nasze drzwi pozostawały zamknięte dla publiczności.
Na tę czeka świeżo przygotowana wystawa jednego z najznamienitszych i najbardziej zdystansowanych artystów sztuki przełomu wieków – Jerzego Kosałki w galerii Ring, która miała być czynna najpierw od 5, potem – po kolejnej decyzji o przedłużeniu obostrzeń – od 18 stycznia, a jej otwarcie od 1 lutego wciąż nie było pewne. Natomiast w głównej siedzibie (pl. Katedralny) wciąż czeka na widzów wystawa „E-mocje”, która jest zbiorem obrazów nagradzanych w ostatnim dwudziestoleciu Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE. Tę przygotowano w listopadzie, ale zaledwie trzeciego dnia po jej otwarciu nastąpił lockdown dla instytucji kultury.
Wprawdzie nie wiadomo, jak długo ekspozycje będą czynne tym razem, ale to i tak bardzo pocieszająca wiadomość dla spragnionych estetycznych doznań legniczan. Ponieważ istnieje ryzyko, że galerie będą otwarte jedynie przez dwa tygodnie, postanowiono zwiększyć ich dostępność. Sale wystawiennicze w Ringu i przy pl. Katedralnym można zatem odwiedzać sześć dni w tygodniu – od wtorku do niedzieli w godz. 14.00 – 18.00. Wstęp bezpłatny, ale obwarowany. W trosce o wspólne bezpieczeństwo, w galerii obowiązują zarówno standardowe zasady (dystans, maseczki, dezynfekcja), jak i dodatkowe obostrzenia – limit 4 osób zwiedzających na sali, czy możliwość rezerwacji sali na jednoosobowe wizyty dla osób z grupy podwyższonego ryzyka. Szczegóły znajdują się pod linkiem: http://galeria.legnica.eu/bezpieczne-funkcjonowanie-galerii-w-czasie-pandemii/ .
Warto zatem od 2 lutego poddać się zbawiennemu wpływowi sztuk wizualnych, wyciszyć i chłonąć artystyczne treści oferowanych wystaw. Zapraszamy w imieniu organizatorów nie tylko do galerii sztuki, ale także do galerii Satyrykon, czy na wystawy w Muzeum Miedzi. Każdy z nas może poczuć się tam długo wyczekiwanym i najmilszym gościem!
Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy
FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY (praca pochodząca z wystawy E-mocje!, należącej do kolekcji Galerii Sztuki w Legnicy – Maciej Duchowski „Zjada własny ogon” – gazety, akryl, płótno, 160 x 130 cm, 2006 – Grand Prix, Promocje 2005)