Wielkie, pełne atrakcji Imieniny Ulicy Najświętszej Marii Panny „solenizantka” wyprawia u siebie w domu już od szeregu lat. Wszystko za sprawą organizatora, czyli legnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Na imprezę przybywają tysiące gości, nie tylko z Legnicy. Muzyką i zabawą rozbrzmiewa cała ulica.
Wszelkie informacje dotyczące programu na kilku scenach, atrakcji, artystów i przysmaków dostępne są na specjalnej miejskiej stronie www.zaprasza.legnica.eu.
Program – Legnica, 12 września 2015 r.
godz. 15.00
Parada Wolsztyńskiej Orkiestry Dętej z mażoretkami (ul. Najświętszej Marii Panny)
godz. 15.20
Zespół Taneczny „Balbinki” /show (Scena przy Kościele Marii Panny)
godz. 15.30
Zespół OveRange /rock, pop (Scena przy Filipie)
godz. 15.30
Marek Piowczyk Trio /blues (Scena przy Kościele Marii Panny)
godz. 16.15
Gwiazdy MCK i Studia Artystycznego FAME (Scena przy Filipie)
godz. 17.15
Iwona Kmiecik /jazz (Scena przy Kościele Marii Panny)
godz. 17.30
Sokołowski & Zając /saksofon hit (Scena przy Filipie)
godz. 18.30
Jose Torres & Hawana Dreams (Scena przy Kościele Marii Panny)
godz. 18.30
Kapela Lubin City (Scena przy Filipie)
godz. 20.00
Gala operetkowa „Zemsta Nietoperza” (Scena przy Katedrze)
Przysmakiem Imienin będą Rogaliki Kulczyckiego
Rogalik z ciasta francuskiego podobno wcale nie pochodzi z Francji. Kształt półksiężyca zawdzięcza naszemu rodakowi – Jerzemu Franciszkowi Kulczyckiemu, a powstał w 1683 r. po zwycięskiej bitwie Króla Jana Sobieskiego pod Wiedniem. Polski dyplomata założył w Wiedniu jedną z pierwszych w Europie kawiarni – „Pod Błękitną Butelką”. Nasz rodak na pamiątkę zwycięstwa nad Turkami zamówił u piekarza Petera Wendela ciasteczka w kształcie półksiężyca zwane Kipferl, które podawał gościom do kawy z mlekiem.
Gala operetkowa (godz. 20.00)
Na scenie wystąpi Teatr Muzyczny w Łodzi z inscenizacją „Zemsty nietoperza”. To najbardziej znane dzieło teatralne Johanna Straussa. Taki pan jak pan, szampański finał II aktu, kuplety Adeli – najsłynniejsze fragmenty tej operetki są rozpoznawane przez wszystkich.
Libretto Zemsty… opowiada o przygodach sympatycznego hulaki Gabriela von Eisensteina, który przed pójściem do więzienia (został skazany na areszt za spoliczkowanie urzędnika skarbowego), zamierza jeszcze udać się na wystawny bal. Nie wie, że zaproszenie na bal to pułapka zastawiona na niego przez przyjaciela, któremu spłatał kiedyś przykry figiel. Piętrzą się nieporozumienia: Eisenstein uwodzi własną żonę (oczywiście przebraną) i własną pokojówkę (oczywiście również przebraną).
Intryga, często krytykowana jest jako nieprawdopodobna, ale właśnie przez to nieodparcie śmieszna. To perfekcyjne połączenie teatru z obrazem obyczajów, czyli życiem austriackiej burżuazji w drugiej połowie XIX wieku. Jak zwykle w operetkach wszystko kończy się dobrze, a w pamięci zostają piękne Straussowskie melodie. Tekst utworu przetłumaczył wielki Julian Tuwim, tworząc jedno z najlepszych librett operetkowych w polskiej literaturze muzycznej.
Muzyka JOHANN STRAUSS
Libretto KARL HAFFNER libretto polskie JULIAN TUWIM
REALIZATORZY: reżyseria WOJCIECH ADAMCZYK, kierownictwo muzyczne KAZIMIERZ KRYZA, dekoracje WOJCIECH JANKOWIAK, choreografia JANINA NIESOBSKA, kostiumy MARTA HUBKA, kierownictwo chóru ROMAN PANIUTA, dyrygent MICHAŁ KOCIMSKI.
OBSADA m.in.: Rozalinda – AGNIESZKA GABRYSIAK/ALEKSANDRA JANISZEWSKA, Adela – EMILIA KLIMCZA/SYLWIA STRUGIŃSKA-WOCHOWSKA, Eisenstein – PIOTR PŁUSKA/TOMASZ RAK, Alfred -SZYMON JĘDRUCH/MARIUSZ ADAM RUTA.
nie wiem czemu jeszcze nie doczekalismy sie ulicy…. jezusa?