Pierwsza na Dolnym Śląsku, dziewiąta w Polsce poradnia prehabilitacji rozpoczęła pracę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy. Zespół specjalistów kierowany przez lek. Przemysława Zarzecznego będzie pomagał pacjentom przygotować się do leczenia szpitalnego.
Sprawa jest poważna. Jak wskazuje Przemysław Zarzeczny, 35-50 proc. pacjentów przyjmowanych do leczenia szpitalnego w Polsce jest niedożywionych. Wszyscy oni przed rozpoczęciem właściwej terapii powinni zostać otoczeni opieką poradni prehabilitacji, aby zwiększyć szanse na powrót do zdrowia i przyspieszyć ten proces. Poza tym tego rodzaju wsparcie będzie przydatne dla pacjentów zakwalifikowanych do leczenia onkologicznego. Muszą mieć siłę – fizyczną, psychiczną – aby dobrze znieść chemioterapię.
Poradnia prehabilitacji koncentruje się wokół czterech zagadnień: ustawienia optymalnej diety, zwiększenia wydolności fizycznej, rozwiązania problemów psychicznych i zwalczenia nałogów. Zespół poradni stanowią Przemysław Zarzeczny i Oliwia Wasilewska-Chrobak – lekarze specjaliści od żywienia klinicznego, dietetyczka Justyna Jazy, fizjoterapeutka Justyna Bugała-Szpak, psycholog Anna Banach i farmaceutka Iwona Rzemiennik.
Jak mówi Przemysław Zarzeczny, obecność farmaceuty w poradni prehabilitacji to nie jest standard. Jednak jego zdaniem warto, aby przed hospitalizacją specjalista poszukał możliwości zmniejszenia ilości lekarstw zażywanych przez pacjenta.
Zgłaszający się do poradni pacjenci muszą mieć lekarskie skierowanie do poradni ogólnej.
Anna Płotnicka-Mieloch, dyrektor legnickiego szpitala, uważa, że warto mieć u siebie poradnię prehabilitacji. – Proces zdrowienia przygotowanego do hospitalizacji pacjenta będzie przebiegać szybciej; praca personelu będzie bardziej efektywna – mówi.