Legniccy leśnicy chcą zwabić turystów w urokliwe, niedostępne niegdyś tereny zajmowane przez armię radziecką. Z początkiem przyszłego roku ruszy budowa 12-kilometrowej ścieżki edukacyjnej przez lasy gminy Kunice.
W planach jest ustawienie kilkudziesięciu tablic edukacyjnych, ławek i stojaków na rowery. Powstanie ekspozycja 20 gatunków drzew, ścieżka doznań dotykowych i zestaw odlewów tropów zwierząt. Dla grup zorganizowanych w namiocie edukacyjnym przeprowadzane będą konkursy oraz prelekcje i pogadanki przyrodnicze. Po prelekcji wycieczkowicze będą mogli poznać także prace przy szkółce leśnej.
Ścieżka będzie przebiegać obok położonych na północ od Pątnowa Legnickiego rezerwatów Błyszcz i Ponikwa z, między innymi, unikalnymi w skali kraju stanowiskami storczyka kruszczyka połabskiego. Tereny, na których ją wytyczono, należały do armii radzieckiej. Do dziś zachowały się tutaj na przykład schrony dowództwa sowieckiego sztabu, trzy lata temu zaadoptowane na sztuczne zimowiska dla nietoperzy. Leśnicy planują wykorzystać poradzieckie drogi asfaltowe, wyremontować je i zaadaptować tak, by można było po nich bezpiecznie przemieszczać się rowerem i wózkiem inwalidzkim.
Budowa ścieżki edukacyjnej przez podlegnickie lasy ma kosztować 280 tysięcy złotych. Wsparcie dla inwestycji deklaruje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, który przeznaczy na ten cel 115 tys. zł. Resztę środków musi zabezpieczyć inwestor: Nadleśnictwo Legnica. Pierwsi turyści powędrują gotową ścieżką za rok.
FOT. NADLEŚNICTWO LEGNICA