Po chwilowym wzmożeniu aktywności wiernych, zaobserwowanym w roku 2010, z roku na rok w diecezji legnickiej zmniejsza się odsetek osób chodzących w niedzielę na mszę i przystępujących do komunii świętej.
Spadek liczby uczestników mszy świętych to zjawisko obserwowane w całej Polsce, gdzie w ciągu 10 lat z praktykowania zrezygnowały aż 2 miliony katolików. Ale w diecezji legnickiej ów kryzys jest głębszy niż wskazywałaby srednia krajowa.
Z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że w parafiach podległych legnickiej kurii tzw. dominicantes (obecni na mszy świętej) stanowią 30,1 proc wiernych (przy wspólnym dla wszystkich diecezji założeniu, że wierni to 96 proc. polskiego społeczeństwa). Zatem tylko w ciągu ostatnich 3 lat z praktykowania niedzielnej mszy świętej zrezygnowało aż 3,5 proc. diecezjan czyli około 27 tysięcy ludzi. Niższy odsetek dominicantes wykazuje tylko 8 diecezji. Średnia krajowa to 39,1 proc. W diecezji siedleckiej, skąd pochodzi nasz nowy ordynariusz, ks. biskup Zbigniew Kiernikowski, do uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej poczuwało się 46,2 proc. wiernych.
Stopniowy spadek obserwuje się również wśród communicantes, czyli wiernych przystępujących do komunii świętej. Jeszcze w 2010 było to 14,4 proc. wszystkich diecezjan. Dziś do komunii świętej przystępuje zaledwie 13,1 proc. wiernych, o 3,3 proc. mniej niż wynikałoby ze średniej krajowej.
W obu zestawieniach (dominicantes i communicantes) diecezja legnicka plasuje się wśród najmniej pobożnych.
Zdaniem Episkopatu Polski, niepogłębiona wiara okazuje się za słaba w obliczu konkurencyjnych wartości, które towarzyszą społecznym przemianom w naszym kraju. “Zbyt słabo ugruntowane duchowo praktyki ulegają erozji, stając się coraz mniej regularne, aż do całkowitego zaniku i zaprzestania praktykowania. Pojawiają się nowe style świętowania niedzieli. Można zakładać, że nowe style nie opierają się na identyfikacji ze społecznością lokalną, a być może nawet mniej zakotwiczone są w więzi rodzinnej. Istotniejszą rolę odgrywają w nich natomiast więzi towarzyskie, spędzanie czasu na wypoczynku, w gronie znajomych oraz przed telewizorem” – czytamy w analizie danych statystycznych na stronie Episkopat.pl.