Legnica zrobiła kolejny krok w poszerzeniu oferty szkolnictwa zawodowego. Podpisano drugie porozumienie, na mocy którego w legnickiej „henrykówce” kształceni będą przyszli maszyniści. Znajdą oni pracę w Kolejach Dolnośląskich
- W Legnicy stawiamy na szkolnictwo zawodowe, a podpisanie dzisiejszego porozumienia potwierdza słuszność naszych działań. Chcemy, by młodzi legniczanie zdobywali dobre zawody i aby, po ukończeniu edukacji, praca szukała ich, a nie oni pracy – mówi Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.
Na mocy podpisanego porozumienia w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących młodzież będzie się szkolić w zawodzie technika transportu kolejowego. Po zakończeniu edukacji będzie mogła zdobywać uprawnienia w ośrodku szkolenia i egzaminowania dorosłych w zawodzie maszynisty. Przypomnijmy, że podobne dwa porozumienia podpisano już ze spółką zależną KGHM Polska Miedź – Pol Miedź Trans. Obecnie obie firmy będą patronami nowo powstałej klasy.
- Nasza inicjatywa i dołączenie do projektu świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu kadrowym. Tylko w przyszłym roku Koleje Dolnośląskie planują zatrudnić około 50 nowych maszynistów. Ma to związek z rozwojem firmy i poszerzaniu oferty usług – mówi Piotr Rachwalski, prezes Kolei Dolnośląskich.
Dodajmy, że jeszcze przed naborem do szkół planowano, że na nowym kierunku kształciłoby się 16 uczniów. Ale dziś zainteresowanie jest tak duże, że prawdopodobnie nie powstanie klasa o dwóch specjalnościach, ale pełna 32-osobowa klasa o kierunku technika transportu kolejowego.
- To nauczanie wedle potrzeb pracodawców i taki model jest priorytetem dla nas – mówi Stella Święcińska, dyrektor legnickiej „henrykówki”.
Legnica ma ogromną ofertę szkolnictwa zawodowego. Klasy patronackie funkcjonują w Zespole Szkół Elektryczno – Mechanicznych i Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Kształci się w nich około 400 uczniów.