W zestawie 10 kandydatów do Nagrody Publiczności w konkursie Ambasador Polski 2020 organizator – KGHM – umieścił nazwisko Tomasza Sakiewicza, redaktora tygodnika Gazeta Polska. O tygodniku Sakiewicza było głośno ze względu na dołączane do nakładu naklejki “Strefa wolna od LGBT”, szerzące nietolerancję i nienawiść. To wywołało m.in. reakcję sądu oraz ambasador USA w Polsce.
Od 7 września na stronie ambasadorpolski.se.pl internauci mogą wybrać laureata Nagrody Publiczności w organizowanym przez KGHM Polska Miedź konkursie Ambasador Polski. Zgłoszeń dokonali internauci, ale to przedstawiciele KGHM jako organizatorzy konkursu zdecydowali o kształcie finałowej dziesiątki, wybierając ją spośród zgłoszonych kandydatów.
Tę dziesiątkę otwiera nazwisko Tomasza Sakiewicza – działacza politycznego, kontrowersyjnego publicysty i dziennikarza, redaktora naczelnego Gazety Polskiej, finansowanej m.in. z reklam spółek Skarbu Państwa, i założyciela Klubów Gazety Polskiej.
Zgodnie z regulaminem konkursu publiczność może przyznać tytuł Ambasador Polski 2020 osobie, “która swoim zachowaniem przyczyniła się do budowania dobrej opinii o Polakach jako narodzie poza granicami Polski.” Organizator precyzuje, że powinien to być “ktoś, kto codziennie czyni dobro, pokazując przy tym światu szlachetne serce Polaków” i podaje cztery przykłady: strażaka, który uratował rodzinę z pożaru, działacza organizacji pomocowej, społecznika budującego relacje Polonii z innymi narodami oraz misjonarza lub wolontariusza, “który wspiera słabszych”.
Nominacja Tomasza Sakiewicza w konkursie Ambasador Polski od dnia jej ogłoszenia budzi oburzenie, bo stoi w sprzeczności z powyższymi założeniami. Redaktor naczelny Gazety Polskiej odpowiada za prowadzoną od lipca 2019 r. akcją kolportowania naklejek z przekreśloną tęczą oraz napisem “Strefa wolna od LGBT”. Gdy sąd nakazał wydawcy tygodnika wycofać je z dystrybucji, Gazeta Polska rzuciła w kraj kolejną partię ze zmienionym napisem “Strefa wolna od ideologii LGBT”. Sąd Apelacyjny w Warszawie uzasadniał, że naklejka z napisem „Strefa wolna od LGBT”, bez względu na miejsce umieszczenia, oznacza całkowite wykluczenie osób nieheteronormatywnych. “Ekskluzja ta może mieć charakter symboliczny, jak i realny. Rozprzestrzenianie takich treści jest równoznaczne z zachęcaniem do tworzenia stref wykluczenia, mobbingu i w skrajnych przypadkach gett.” Sąd porównał naklejki z tygodnika Sakiewicza do treści propagandowych III Rzeszy. “Sąd zauważa tu analogie zwracając uwagę na podobieństwo promowanego przez obowiązanego haseł do tabliczek z napisami „Żydom i psom wstęp wzbroniony”, czy „Żydzi wchodzą na własne ryzyko”.
Homofobiczne nalejki Gazety Polskiej były powodem społecznych protestów pod siedzibą redakcji. Wywołały oburzenie m.in. amerykańskiej ambasador Georgette Mosbacher, która w lipcu 2019 r. napisała na Twitterze: “Jestem rozczarowana i zaniepokojona tym, że pewne grupy wykorzystują naklejki do promowania nienawiści i nietolerancji. Szanujemy wolność słowa, ale musimy wspólnie stać po stronie takich wartości jak różnorodność i tolerancja”.
W dziesiątce zaakceptowanych przez KGHM kandydatów do Nagrody Publiczności Ambasador Polski 2020 – poza Tomaszem Sakowiczem – są: aktorka Joanna Kulig (za role filmowe i teatralne), filantropka Daria Mejnartowicz (za działalność charytatywną na rzecz dziewcząt i młodych kobiet poza granicami kraju), otwocki policjant Maciej Kąkol (za uratowanie życia mężczyźnie, który spadł z rusztowania), kolarz szosowy Rafał Majka (za sportowe sukcesy), siostra Marta Cichoń z Domu Samotnej Matki w Chicago (za niesienie pomocy potrzebującym), żużlowiec Tomasz Gollob (za sukcesy sportowe), kucharz Łukasz Koczocik (za powstrzymanie terrorysty w London Bridge) oraz dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski i sędzia piłkarski Szymon Marciniak (za zawodowe sukcesy).
Głosowanie trwa do 20 września 2020 r. Laureatem w kategorii Nagroda Publiczności będzie osoba, która dostanie najwięcej głosów w internetowym głosowaniu poprzez stronę ambasadorpolski.se.pl. Wyniki zostaną ogłoszone do końca października. 3 października planowana jest gala, na której zstaną wręczone statuetki laureatowi Nagrody Publiczności i trzem pozostałym Ambasadorom Polski 2020 wybranym przez Kapitułę (Ambasadorowi polskiej nauki, Ambasadorowi polskiego sportu i Ambasadorowi kultury polskiej).
Post scriptum: Przed opublikowaniem powyższego tekstu przesłałem do KGHM następujacy mejl: “Dzień dobry. Proszę o informację, ile nominacji zgłoszono w tym roku do Nagrody Publiczności w konkursie Ambasador Polski 2020. Znamy 10 nazwisk, na które trwa głosowanie w internecie. Proszę o ujawnienie pozostałych, które nie zostały poddane pod głosowanie publiczności. Kto imiennie zadecydował o wyłonieniu takiego zestawu 10 kandydatów do Nagrody Publiczności? Jakie wzgledy zadecydowały o umieszczeniu w tym gronie nazwiska Tomasza Sakiewicza? Czy nominowanie Tomasza Sakiewicza do finałowego etapu konkursu świadczy, że KGHM popiera zainicjowaną i prowadzoną przez Gazetę Polską akcję wyznaczania w Polsce tzw. stref wolnych od LGBT?”. Wszystkie moje pytania pozostały bez odpowiedzi. Zamiast nich Departament Komunikacji KGHM przysłał mi taki mejl: “Bardzo dziękujemy za zainteresowanie plebiscytem „Ambasador Polski” organizowanym przez KGHM Polska Miedź S.A. Podobnie jak w ubiegłym roku, Ambasadorowie zostaną wybrani w kategoriach: nauka, kultura i sport. Z kolei Czytelnicy „Super Expressu” i internauci zdecydują, kto zdobędzie Nagrodę Publiczności. Kandydaci zostali zgłoszeni poprzez formularz zamieszczony na stronie internetowej plebiscytu www.ambasadorpolski.se.pl. Każdy z uczestników miał pełną dowolność w wyborze swojego kandydata. Spośród nadesłanych nominacji, organizator wybrał 10 osób. Celem plebiscytu jest uhonorowanie ludzi, którzy swoją działalnością przyczyniają się do budowania dobrego wizerunku Polski na świecie.”.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI
skoro taki cudak jak pietrzak jest nagradzany przez swoich z panstwowych pieniedzy to czemu nie sakiewicz łasy na kase tak ze nawet swoim redaktorom nie placi. Jesli to ma byc groteska na calego to tylko sakiewicz. Jak sie smiac to do rospuku.