Rada nadzorcza KGHM zaktualizowała strategię spółki na lata 2017-2021 z perspektywą do 2040 roku. Dla mieszkańców tzw. starego zagłębia, wyczekujących powrotu górnictwa w rejon Złotoryi i Bolesławca, jest dobra wiadomość: koncern chce kontynuować poszukiwanie miedzi i rozpoznawanie porzuconych w 2001 roku złóż Synklina Grodziecka i Konrad.
Nie rezygnując z inwestycji zagranicznych – dążąc do jak najefektywniejszego wykorzystania zasobów kopalń Sierra Gorda, Robinson, Carlota, Franke i Morrison – KGHM chce skupić się na utrzymaniu i produkcji miedzi w Polsce. Strategia przewiduje kontynuację projektu udostępniania złoża Głogów Głęboki-Przemysłowy, programów Modernizacji Pirometalurgii i Rozwoju Hutnictwa, rozbudowę Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most, uruchomienie projektu udostępnienia złoża Radwanice-Gaworzyce. KGHM będzie poszukiwać i rozpoznawać złoża rud miedzi w obszarach: Synklina Grodziecka, Konrad, Retków-Ścinawa, Głogów, Bytom Odrzański, Kulów-Luboszyce. Jest zainteresowane także złożami innych surowców, np. występującymi w okolicach Pucka solami potasowo-magnezowymi.
Nakłady inwestycyjne i kapitałowe w Grupie Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. na lata 2017-2021 przewidziano na poziomie 15 mld PLN, z czego w samym KGHM Polska Miedź S.A. Spółka zakłada uzyskanie średniorocznej wielkości produkcji (miedzi w urobku) w Polsce na poziomie powyżej 470 tys. ton Cu oraz uzyskanie średniorocznej wielkości produkcji za granicą na poziomie ok. 145 tys. ton Cu płatnej w okresie 2017-2021. Produkcja hutnicza Grupy Kapitałowej osiągnie poziom powyżej 570 tys. ton/r.
Kontynuowane będą działania w ramach Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. W ten sposób KGHM chce kształtować i utrwalać pozytywny wizerunek Grupy Kapitałowej
- Ta strategia jest przede wszystkim realistyczna. Uwzględnia możliwości finansowe Grupy KGHM oraz dynamiczne zmiany zachodzące w przemyśle wydobywczym, które są podyktowane wyzwaniami makroekonomicznymi, technologicznymi, społecznymi i legislacyjnymi. Stanowią dla nas wyzwanie i determinują ewaluację strategicznych założeń działalności Spółki. Wpisując się w ideę zrównoważonego rozwoju, stawiamy na racjonalne i efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych. Nastawieni na innowacyjne rozwiązania i rozwój naszych aktywów, koncentrujemy się na stabilnej i bezpiecznej produkcji, przynoszącej zyski nam i naszym interesariuszom – powiedział Radosław Domagalski Łabędzki, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
źródło: KGHM, opr. PEKA
FOT. KGHM.Pl