Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Kandydaci do tytułu Człowiek Ziemi Złotoryjskiej

Przez   /   26/02/2020  /   No Comments

W ósmej edycji prestiżowego konkursu o tytuł Człowiek Ziemi Złotoryjskiej wpłynęło 29 zgłoszeń. Kto w tym roku ma szansę, by dołączyć  do laureatów z poprzednich lat: Andrzeja Kowalskiego, Mirosława Kopińskiego, Agnieszki Młyńczak i Cezarego Skały, Marzeny i Eweliny Szkutnik, Eweliny Rozpędowskiej, Barbary Zwierzyńskiej-Doskocz i Jacka Kramarza?

Na liście 29 zgłoszonych w tym roku kandydatur jest 40 nazwisk. Lista wygląda następująco:

  • Zenon Durachta – zorganizował Święto konia we wsi Kopacz.
  • Katarzyna Iwińska i Kinga Zagdańska – zorganizowały i przeprowadziły zajęcia z samoobrony dla pań oraz nietuzinkowe zakończenie wakacji pn. Harmider w stylu maratonu fitness.
  • Julia Jankowska – dyrektorka Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie. Koordynatorka projektu Geopark Unesco „Kraina Wygasłych Wulkanów”, najważniejszego projektu turystycznego w regionie. Organizuje warsztaty dobrych praktyk dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi.
  • Marcin Jaśkiewicz – autor pomysłu Paszport Odkrywcy jako platformy do budowania współpracy między rzemieślnikami, artystami, animatorami czasu wolnego, a branżą turystyczną jako rodzaj promocji Krainy Wygasłych Wulkanów.
  • Monika Kaczmarek – prezes złotoryjskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. W 2019 r. zorganizowała V Spotkania Diabetologiczne w Złotoryi.
  • Andrzej Kocyła – w listopadzie 2019 r. zorganizował w Złotoryi Puchar Świata Służb Mundurowych WRPF Złotoryja, w którym wystartowało ponad 100 zawodników z Polski, Węgier, Czech i Niemiec.
  • o. Bogdan Koczor – jako proboszcz parafii św. Jadwigi w Złotoryi zakończył i odnowił elewację kościoła św. Jadwigi i klasztoru franciszkańskiego oraz zorganizował I Jarmark Franciszkański.
  • Kajetan Kukla – promuje edukację, złotoryjską szkołę, uczniów i nauczycieli, ukazuje życie szkoły, pracę dzieci. Pomaga w akcjach dobroczynnych.
  • Czesław Kuźniar – jako kapelmistrz Złotoryjskiej Orkiestry Dętej zorganizował jubileusz 70-lecia tej orkiestry w postaci cyklu koncertów. Ponadto wdrożył projekt współpracy z zespołem ludowym Fujijamki z Proboszczowa.
  • Anna i Robert Maciąg – prowadzą EtnoWarsztaty dla dzieci i młodzieży i całych rodzin, czym rozbudzają kreatywność dzieci.
  • Beata Majewska i o. Bogdan Koczor – w 2019 roku zorganizowali bożonarodzeniowy I Jarmark Franciszkański, który ściągnął tłumy mieszkańców miasta i okolic i zjednał sobie uznanie wszystkich.
  • Łucja Marchaj-Miller – od 11 lat jest prezesem Fundacji ANIMUS. W 2019 roku powołała do życia jedyną w Złotoryi świetlicę dla dzieci, która działa w ramach Centrum Edukacji i Rozwoju dla Dzieci i Młodzieży. Ponadto w tym samym roku zorganizowała VI Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota Osób z Niepełnosprawnością.
  • Daniel Romańczuk – jako zawodnik ZKS Agat zdobył w 2019 r. wicemistrzostwo świata w konkurencji 300 KWD 60.
  • Aleksandra Roś – od wielu lat jest wolontariuszką zajmującą się tańcem. Działa w złotoryjskiej Fundacji Rozwoju Człowieka TROOD, która promuje rozwój człowieka w takich dziedzinach jak sport, zdrowie, edukacja i sztuka. W 2019 roku zorganizowała imprezy Złotoryja Tańczy, pokazy świąteczne SDA Złotoryja & TROOD oraz szóstą edycję Złotoryjskiego Festiwalu Tańca, „Złotoryja Dance Arts Festival”.
  • Jolanta Sałek – przewodnik kaczawski i instruktorka turystyki kwalifikowanej w ramach działalności stowarzyszenia Ziemia Aktywnych. Prowadzi Punkt Informacji Turystycznej w Wojcieszowie. W 2019 roku zorganizowała dziewięć niekomercyjnych wycieczek turystyczno-krajoznawczych w najbliższe okolice, w których wzięło udział ponad dwieście osób – mieszkańców powiatu złotoryjskiego i turystów z Dolnego Śląska oraz innych stron Polski.
  • Adam Skórka – organizator biegu ulicznego Złota Dycha oraz wyjazdu złotoryjskich biegaczy do Mimonia i Pulsnitz.
  • Mateusz Stolarczyk – trener LZS Nowy Kościół, animator życia sportowego w Nowym Kościele.
  • Bogusława Suchostawska i Helena Szułkowska – zorganizowanie i doprowadzenie do otwarcia izby pamięci w Nowej Wsi Grodziskiej. Projekt pod nazwą „Ocalmy od zapomnienia, czyli Izba Pamięci w Nowej Wsi Grodziskiej” otrzymał wyróżnienie i nagrodę pieniężną od Marszałka Województwa.
  • Adam Szumski – założyciel grupy Zarowerowani 50+. Wyprawy rowerowe bogato i wyczerpująco relacjonowane są na fanpagu grupy.
  • Tomasz Ślusarczyk – założyciel grupy Biegusy w Czaplach. Na uwagę zasługuje praca z dziećmi i młodzieżą. W okresie wakacyjnym założyli letnią Akademię Biegusy Czaple. Prowadzili zajęcia sportowe przy OSP Czaple, a także wyjazdowe np. na stadionie w Złotoryi. Oprócz tego akcja sprzątania świata w Czaplach, wycieczka w góry do Świeradowa, morsowanie i wiele innych aktywności.
  • Iwona Tyńska – w 2019 r. została wybudowana we wsi Kopacz nowa świetlica wiejska, którą Iwona Tyńska jako sołtys wsi od razu zaczęła zagospodarowywać i wykorzystywać. W ubiegłym roku zorganizowała szereg imprez (wieczorków integracyjnych) dla miejscowych oraz warsztatów i zajęć dla dzieci.
  • Paweł Zabłotny – już po raz szósty zorganizował pomoc dla ubogich i potrzebujących rodzin z powiatu złotoryjskiego. Jako lider rejonu Szlachetnej Paczki zmobilizował wolontariuszy, rekrutujących się z młodzieżowego środowiska, którzy odwiedzili 55 zgłoszonych do projektu rodzin. Jest uznawany za jednego z bardziej odpowiedzialnych i terminowych liderów.
  • Paulina Zagata – zadebiutowała w 2019 roku jako zastępca Komendanta Hufca Jawor ds. organizacji pracy w powiecie złotoryjskim. Przygotowała spektakularny 28 Finał WOŚP, podczas którego zebrano rekordową kwotę ponad 103 tys. zł. Mimo, że Finał odbył się w styczniu, większość pracy trzeba było wykonać w ostatnich miesiącach roku poprzedniego. Ponadto zorganizowała Nieobozowe Akcje Zimową i Letnią, 27 Finał WOŚP.
  • Beata i Bogdan Zającowie – w okresie od września do grudnia 2019 r. przeprowadzili w Złotoryi projekt pod nazwą Zajęcia gimnastyki rekreacyjnej dla seniorów z użyciem specjalistycznych hamaków oraz innych rekwizytów gimnastycznych w ramach Programu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu EKO-Zdrowie. Program skierowano do seniorów w wieku 55-80 lat. Zajęcia były bezpłatne i odbywały się dwa razy w tygodniu w sali gimnastycznej przy szkole zawodowej przy ul. Wojska Polskiego w Złotoryi.
  • Józef Zatwardnicki – od 47 lat jest trenerem w złotoryjskim Klubie Strzeleckim AGAT. W sezonie strzeleckim 2019r. jego wychowankowie zdobyli rekord świata, rekord Polski, złoty medal mistrzostw Europy i puchar Europy, 5 medali mistrzostw Polski.
  • Stanisław Zawadzki – od 40 lat jest opiekunem sekcji modelarskiej w ZOKiR, prócz tego jest instruktorem modelarstwa lotniczego I klasy oraz sędzią modelarskim II klasy. W marcu 2019 roku zorganizował dużą wystawę sekcji modelarskiej ZOKiR, na której zaprezentował 115 modeli wykonanych wyłącznie w złotoryjskiej pracowni modelarskiej. Hitem wystawy było sprowadzenie do Złotoryi z jeleniogórskiego aeroklubu prawdziwego szybowca, który stanął na placu Reymonta.Kolejne osiągnięcie Stanisława Zawadzkiego to zajęcie II miejsca w październiku 2019 r. w plebiscycie Radia Wrocław na najlepszą modelarnię. Z uwagi na to, że niewielka Złotoryja przegrała z takim dużym miastem jak Legnica jedynie 56 głosami, było to duże osiągnięcie. Stanisław Zawadzki zmobilizował do głosowania wszystkich swoich wychowanków obecnych i dotychczasowych oraz wszelkich sympatyków Złotoryi z całej Polski. Pokłosiem plebiscytu był wyjazd studyjny złotoryjskich modelarzy na dwa dni do Czech w listopadzie 2019 r.
  • Marcin Zawiślak – organizacja zbiórek krwi na terenie miasta.
  • Zespół projektowy Mine Master: Andrzej Dobrzański, Wojciech Kucfir, Wiesław Kazimierczak, Ryszard Makuchowski, Mariusz Młyńczak, Lesław Ostapów, Krzysztof Poznar, Amadeusz Sulisz, Jacek Tokarczyk – zespół był autorem projektu „Samojezdnego wozu wiercącego Face Master 1.70R” za który w 2019 r. przyznano firmie tytuł Dolnośląskiego Mistrza Techniki oraz tytuł Mistrza Techniki NOT Zagłębia Miedziowego.
  • Mirosław Zwierzyński – zakup hotelu Qubus i kontynuowanie działalności hotelarskiej oraz rozwijanie działalności gastronomicznej.

Skarbem zimi złotoryjskiej są aktywni, pomysłowi mieszkańcy, ludzie z pasją i różnymi talentami.

Konkurs o tytuł Człowieka Ziemi Złotoryjskiej organizują Towarzystwo Miłośników Ziemi Złotoryjskiej oraz miesięcznik Echo Złotoryi. Ogłoszenie laureata (lub laureatów) nastąpi podczas dorocznej Gali 16 marca. W poprzednich edycjach Kapituła nagrodziła: prezesa Złotoryjskiego Towarzystwa Tradycji Górniczych Andrzeja Kowalskiego, pomysłodawcę i głównego organizatora Biegu Szlakiem Wygasłych Wulkanów Mirosława Kopińskiego, organizatoró historycznego Biwaku Napoleońskiego Agnieszkę Młyńczak i Cezarego Skałę, siostry Marzenę i Ewelinę Szkutnik, pomysłodawczynie utworzenia Czapli jako tematycznej Wioski Piasku i Kamienia, prezesa Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie Ewelinę Rozpędowską, prezesa stowarzyszenia Nasze Rio Barbarę Zwierzyńską-Doskocz oraz nadleśniczego Nadleśnictwa Złotoryja Jacka Kramarza.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI (reprodukcja obrazu Wiktora Koniwa)

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Kazimierz Hałaszyński

Zmarł były radny Legnicy Kazimierz Hałaszyński

Read More →