Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetargi na opracowanie dokumentacji dla budowy lub rozbudowy autostrady A4 od Krzyżowej do Wrocławia oraz budowy drogi ekspresowej S5 od Sobótki do Bolkowa.
- Ogłoszone postępowania przetargowe przybliżą nas do poznania najbardziej optymalnego wariantu budowy lub rozbudowy autostrady A4, która wraz z drogą ekspresową S5 stworzą nową jakość połączenia w korytarzu transportowym wschód-zachód – mówi Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Przetargi są dwa. Pierwszy dotyczy opracowania dokumentacji dla 36-kilometrowego odcinka autostrady A4 od węzła Krzyżowa do węzła Legnica Południe.W ramach STE-Ś (studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego) przeanalizowane mają zostać warianty rozbudowy tego fragmentu autostrady A4 po śladzie istniejącym. Drugi przetarg dotyczy odcinka A4 od węzła Legnica Południe do węzła Wrocław Wschód/Stary Śleszów (ok. 80 km) oraz drogi ekspresowej S5 Bolków – Sobótka (ok. 50 km). Zdecydowano się proektować je równocześnie ze względu na wzajemne oddziaływanie na siebie dróg S5 i A4.
Jakie warianty budowy/ rozbudowy A4 wraz z budową drogi S3 pozostają aktualne?
Pierwszy wariant przewiduje, że autostrada między węzłami Legnica Południe a Wrocław Wschód pobiegnie po istniejącym śladzie, zostanie tylko rozbudowana. Po rozbudowie będzie mieć trzy pasy ruchu wraz z pasem awaryjnym. Konieczna będzie przebudowa węzłów i obiektów inżynierskich.
W drugim i trzecim wariancie przebudowy autostrady A4 kluczowy jest nowy węzeł Wichrów, który ma powstać w okolicy Kostomłotów, czyli mniej więcej w połowie trasy z Legnicy do Wrocławia. Między węzłem Legnica Południe a węzłem Wichrów autostrada będzie rozbudowana po istniejącym śladzie. Od węzła Wichrów w kierunku Wrocławia pobiegnie w nowym korytarzu (innym w każdym z tych wariantów). Droga będzie mieć dwie jezdnie po trzy pasy ruchu oraz pas awaryjny.
GDDKiA informuje, że wszystkie warianty A4 i S5 zostaną zaprojektowane w taki sposób, aby przebiegały możliwie jak najdalej od zabudowań, z zachowaniem dróg poprzecznych łączących miejscowości. Ponadto w wariantach, które przewidują budowę A4 w nowym korytarzu, uwzględnione będą m.in. podwarianty całkowicie omijające obszary Natura 2000. Na etapie opracowywania STEŚ-R organizowane będą spotkania informacyjne z udziałem mieszkańców wszystkich gmin, przez które będą przebiegały warianty A4 i S5. Szczegółowo zostaną przedstawione wszystkie możliwe warianty przebiegu A4 i S5.
Autostrada A4 stanowi kręgosłup układu komunikacyjnego Dolnego Śląska. Należy do III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego sieci TEN-T oraz jest częścią drogi międzynarodowej E40 o długości 8500 km (przebiega przez Belgię, Francję, Niemcy, Polskę, Ukrainę, Rosję i Kazachstan) i E462 na odcinku Mysłowice – Balice. Na terenie Polski przebiega od granicy z Niemcami w Jędrzychowicach koło Zgorzelca do przejścia granicznego z Ukrainą Korczowa – Krakowiec. Autostrada A4 na terenie Polski ma ok. 666 km długości, tym samym jest najdłuższą autostradą w naszym kraju.
Dolnośląski odcinek A4 od Wrocławia do Krzyżowej o długości ok. 105 km. Wybudowany został w latach 30. XX wieku, co sprawia, że jest najstarszym odcinkiem autostradowym w naszym kraju. Autostrada A4 na odcinku od Wrocławia do Krzyżowej nie spełnia w pełnym zakresie warunków technicznych przewidzianych dla autostrad m.in. nie posiada pasa awaryjnego (występuje on tylko na krótkich odcinkach), brakuje Miejsc Obsługi Podróżnych, a geometria węzłów w wielu przypadkach nie jest dostosowana do obecnych standardów autostradowych. Z roku na rok wzrasta natężenie ruchu, które momentami dochodzi do 100 tys. pojazdów na dobę. Podczas wypadków, kolizji lub awarii tworzą się wielokilometrowe zatory drogowe. Dlatego rozbudowa autostrady A4 do parametrów zgodnych z warunkami technicznymi dla autostrad jest sprawą pilną i niezwykle ważną.
Autostrada A4, droga ekspresowa S5 wraz z budowaną obecnie S3 i projektowaną S8 stworzą spójny układ komunikacyjny dróg szybkiego ruchu. Realizacja tego ogromnego przedsięwzięcia inwestycyjnego planowana jest w systemie Projektuj i buduj w latach 2026-2029/2030.
Źródło: GDDKIA, opr. PEKA
FOT. GDDKiA/ MICHAŁ SOROKO