AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Jana Shostak opowiedziała o gniewie i sztuce skutecznej

Przez   /   05/09/2022  /   No Comments

W niedzielę w Galerii Sztuki w legnicy odbyło się spotkanie z Janą Shostak – pochodzącą z białoruskiego Grodna artystką, aktywistką, Miss Polonii Wielkopolski. Jana zasłynęła wyrazistymi performensami i działaniami na rzecz więźniów politycznych w Białorusi oraz osób uciekających do Polski przed reżimem i wojną.

Jest autorką wielu akcji, których echa obiegły świat, jak słynna „minuta krzyku dla Białorusi”. Paszport „Polityki” w kategorii sztuki wizualne odebrała w wymownej sukni z wizerunkami białoruskich więźniów politycznych. Zawsze staje po stronie represjonowanych i słabszych, nie boi się upominać o ich prawa, pilnując, by ich głos nie pozostał niezauważony. Legniczanie posłuchali opowieści Jany o sztuce, którą napędza gniew – wyraz niezgody wobec niesprawiedliwości i opresji władzy.


Artystka promuje idee tzw. sztuki skutecznej, czyli takiej, która wnosi realny wpływ na rzeczywistość. Swoimi działaniami udowadnia, że aktywizm społeczny ma moc i może prowadzić do korzystnych zmian przepisów i rozporządzeń. Jana wykracza poza kręgi sztuki, docierając ze swoim przekazem do odbiorców masowych mediów i stając się tym samym osobą powszechnie rozpoznawalną nie tylko w środowisku artystów. Jak sama mówi, rzeźbi w otaczającej nas rzeczywistości, która stała się materią jej sztuki.

- Gest (krzyk) poza wymiarem społecznym i politycznym, jest bardzo ciekawy artystycznie. Dla osób które kojarzą ze sztuką rzeźbę, czy obraz jest otwarciem pewnej furtki w głowie. Pokazuje że krzyk może być narzędziem sztuki i aktywizmu – skomentowała podczas spotkania koordynatorka projektu Emilia Konwerska.

Spotkanie z Janą Shostak było częścią projektu „Sztuka kultur(y)”, skupiającego się wokół idei integracji międzykulturowej, w szczególności z osobami przybyłymi z Ukrainy. W ramach tej inicjatywy odbył się szereg wydarzeń – część z nich – z udziałem ukraińskich artystów i aktywistów. Za nami m.in. warsztaty florystyczne, ceramiczne i szklarskie, DJ set z Ganną Glass, zajęcia z jogi w dźwiękach mis i gongów tybetańskich, wystawa prac Denisa Kulikova „Trzymaj równowagę” w Otwartej Pracowni Sztuki, a także spotkania wokół sztuki – ilustracji, dźwięku czy poezji.

Zwieńczeniem projektu będzie polsko-ukraińska wymiana wszystkiego, co kojarzy się z kulturą: ubrań, książek, akcesoriów czy płyt, która będzie towarzyszyć piknikowi artystycznemu Familiada 10 września (sobota) od godz. 13.00 do 15.00 na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Legnicy. Wstęp wolny.

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

438-270876

Włamywacze wpadli podczas kontroli drogowej

Read More →