W ramach Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu (USK) otwarty został pododdział, który stanowić będzie zabezpieczenie dla regionu w leczeniu pacjentów z ostrą niewydolnością oddechową, spowodowaną wirusem SARS-CoV2. Projekt zrealizowany został we współpracy Wojewody Dolnośląskiego z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu oraz Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym.
Decyzja o utworzeniu pododdziału wydana została przez wojewodę dolnośląskiego.
- Korzystamy z wszelkich dostępnych środków i wdrażamy kolejne rozwiązania, aby walczyć z koronawirusem i zabezpieczyć pacjentów na Dolnym Śląsku. Dlatego też utworzyliśmy pododdział z kolejnymi 8 stanowiskami intensywnej terapii, z możliwością rozszerzenia do 14 łóżek – mówi wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski.
Remont i przystosowanie budynku realizował Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. 1, 5 mln w formie dotacji celowej zobowiązał się przekazać na ten cel wojewoda dolnośląski. Do pracy w obiekcie oddelegowani zostali lekarze anestezjolodzy, pielęgniarki i ratownicy z USK.
Wyposażenie pochodzi z innych oddziałów w ramach możliwości sprzętowych szpitala. Aby w pełni doposażyć obiekt, część aparatury ufundowali darczyńcy, m.in. firma AB w ramach akcji #AByrazem ufundowała dwa respiratory, najnowocześniejsze urządzenia tego typu na rynku. Fundacja Santander Bank Polska zakupiła trzy respiratory, a kolejne dwa przekazała Polpharma. Zakup łóżek sfinansował Santander Consumer Bank, natomiast Fundacja Uniwersytetu Medycznego ufundowała siedem kardiomonitorów.
Źródło: DUW
FOT. FACEBOOK.pl/ JAROSŁAW OBREMSKI – WOJEWODA DOLNOŚLĄSKI