POLMED
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Inspekcja farmaceutyczna zamknęła aptekę w Legnicy

Przez   /   11/02/2021  /   1 Comment

Pacjenci stracili dostęp do specjalistycznych leków onkologicznych i kardiologicznych, bo Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny we Wrocławiu kazał zamknąć 1 stycznia aptekę w szpitalu w Legnicy – donosi Jakub Zgierski z portalu DoRzeczy.pl. W dodatku to jedna z dwóch całodobowych aptek w mieście. Z artykułu wynika, że w wyniku decyzji urzędników “właściciel tonie w długach” a farmaceuci mogą się obawiać o pracę.  

Geneza problemu sięga roku 2019, gdy działająca na rynku farmaceutycznym w ośmiu województwach spółka Panathea z Bierunia starała się o przejęcie siedemnastu aptek Dolnośląskiej Grupy Aptecznej (DGA). Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zezwolił na taką koncentrację pod warunkiem, że DGA odsprzeda niezależnemu podmiotowi swoje trzy apteki: dwie w Brzegu na Opolszczyźnie i jedną w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy. UOKiK zastrzegło, że po sprzedaży apteki mają działać nadal, tzn. zaopatrywać pacjentów w leki.

DGA znalazło dwoje farmaceutów zainteresowanych kupnem aptek w Brzegu i Legnicy. Zostali zaakceptowani przez UOKiK jako nabywcy. Wojewódzkie Inspekcje Farmaceutyczne w Wrocławiu i Opolu odmówiły im jednak wydania promes zezwolenia. Ale – jak pisze Jakub Zgierski – nie zastrzegły też, “że zmiana właściciela aptek skończy się ich zamknięciem”. W grudniu 2020 roku farmaceuci przejęli apteki, zaciągając na ten cel kredyt w banku, i natychmiast zwrócili się do inspekcji farmacetycznych we Wrocławiu i Opolu o przeniesienie na nich zezwoleń na prowadzenie działalności. Decyzji nie dostali do dzisiaj, za to w międzyczasie inspekcje farmaceutyczne wszczęły postępowania przeciwko sieci, która sprzedała im apteki. To zablokowało możliwość funkcjonowania aptek w Brzegu i Legnicy.

W tym urzęniczym klinczu poszkodowani są właściciele aptek, bo muszą spłacać raty zaciągniętego w banku kredytu oraz ponosić koszty utrzymania niefunkcjonujących aptek. Zagrożone są miejsca pracy dla 18 farmaceutów. Problemy mają także pacjenci, którzy przed zamknięciem legnickiej apteki zrealizowali w niej część recepty, bo nie mogą wybrać reszty leków w innej placówce – muszą uzyskać nową receptę. Jakub Zgierski zwraca uwagę, że w dobie koronawirusa może to nie być łatwe. A apteka w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym – jedna z dwóch całodobowych aptek w mieście – miała w swoim asortymencie drogie specjalistyczne leki do leczenia pacjentów onkologicznych i kardiologicznych.

Zwróciliśmy się o wyjaśnienie do Wojewódzkiej Inspekcji Farmaceutycznej we Wrocławiu. Czekamy na jej komentarz. Niezwłocznie go opublikujemy.

FOT. PIXABAY.COM

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1372 dni temu dnia 11/02/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 11, 2021 @ 12:13 pm
  • W dziale: wiadomości

1 komentarz

  1. lustrator pisze:

    jakos mnie to nie dziwi.Ale stara pierdola zaraz to nam wyjasni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Po apelacji: 13 lat więzienia za wypadek na Fiołkowej

Read More →