Międzynarodowy Kongres Górnictwa Rud Miedzi już po raz trzeci skupi uwagę szerokiego grona przedstawicieli firm górniczych oraz jednostek naukowo-badawczych z całego świata. W dniach 16 – 18 września 2015 będą dyskutować o nowatorskich rozwiązaniach i współpracy świata nauki i biznesu. Kongres to także wystawa maszyn i najnowszych osiągnięć techniki w górnictwie.
KGHM ma aktywa w Polsce, Chile, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Stosuje się w nich wiele nowatorskich rozwiązań. Przemysł miedziowy wymaga jednak spojrzenia perspektywicznego. Konieczne jest wypracowywanie nowych rozwiązań, choćby ze względu na wydobycie coraz głębiej zalegających pokładów miedzi i związane z tym zagrożenia. Kongres przekuwa oczekiwania branży górniczej w rozwiązania nie tylko koncepcyjne, ale przede wszystkim w ich realne wdrożenie technologiczne.
- Sektor wydobywczy przechodzi innowacyjną rewolucję. Międzynarodowy Kongres Górnictwa Rud Miedzi jest miejscem konfrontacji osiągnięć myśli akademickiej i rozwiązań przemysłowych. Pytania o technologie przyszłości, w tym perspektywy inteligentnej kopalni, powinny zostać postawione na międzynarodowym forum wymiany wiedzy i doświadczeń. Stały napływ nowych technologii oraz technik wydobycia gwarantuje przewagę konkurencyjną w globalnej branży surowcowej – podkreśla Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź S.A.
Problematyka pozyskiwania i udostępniania złóż oraz techniczne, technologiczne i organizacyjne aspekty prowadzenia działalności górniczej dotyczą nie tylko przemysłu miedziowego. Międzynarodowy Kongres Górnictwa Rud Miedzi przenika obszary wspólne również dla przedstawicieli innych gałęzi górnictwa oraz branż pokrewnych.
- Różnice pomiędzy górnictwem miedziowym czy węglowym oczywiście istnieją. Niemniej jednak, łączy je wspólny mianownik. Są to chociażby osiągnięcia w dziedzinie automatyzacji i informatyzacji. – przekonuje Paweł Markowski, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu, dyrektor naczelny ds. produkcji górniczo-hutniczej w KGHM.
Świat nauki nie tylko podzieli się swoimi pracami oraz kierunkami prowadzonych badań, ale również skonfrontuje swoje dotychczasowe osiągnięcia z problematyką sektora wydobywczego.
- Kongres jest próbą odpowiedzi na pytania o przyszłość naszej branży. To także poszukiwanie nowych rozwiązań, które umożliwią rentowną i bezpieczną eksploatację głębokich pokładów surowcowych. To pytania o technologie przyszłości – dodaje prof. Monika Hardygóra, Przewodnicząca Rady Programowej Kongresu.
Podczas Kongresu referaty wygłoszą autorytety o międzynarodowej renomie, zaprezentowane zostaną najnowsze rozwiązania myśli technologicznej. Na specjalnej wystawie towarzyszącej Kongresowi osiągnięcia górniczej techniki zaprezentuje trzydzieści jeden firm. Wystawa na terenie Centrali KGHM przy ulicy. Marii Skłodowskiej – Curie 48 będzie otwarta dla wszystkich w dniach 17 i 18 września w godzinach od 9-17
Organizatorami III Międzynarodowego Kongresu Górnictwa Rud Miedzi są Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział w Lubinie oraz Związek Pracodawców Polska Miedź. Honorowym Patronem wydarzenia jest Herbert Wirth, prezes KGHM .
Departament Komunikacji i CSR KGHM Polska Miedź SA