“Najlepszy Pilch jakiego zrobiliśmy w życiu”. Tak o wyreżyserowanym latem w Gruzji spektaklu “Wiele demonów” mówi Jacek Głomb. Publiczność teatralna z Legnicy, Wrocławia i Wałbrzycha będzie miała możliwość zweryfikować tę opinię, bo na początku marca Państwowy Teatr Dramatyczny im. Ilii Czawczawadzego z Batumi przyjedzie na Dolny Śląsk z krótkim tournee.
2 marca o godz.19 Gruzini zagrają “Wiele demonów” w wersji eksportowej – z napisami – w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy. Potem pokażą ten spektakl jeszcze na Scenie na Świebodzkim we Wrocławiu oraz w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. 3 marca o godz. 19 w Legnicy zagrają czarną komedię Sławomira Mrożka “Syndrom albo do kogo śpiewasz?”. Ją również wystawią w następnych dniach na Świebodzkim i – zamiast w Wałbrzychu – w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze.
Do “Wielu demonów” ręki przyłożyli twórcy z legnicko-wrocławskiej kompanii artystycznej związanej z Teatrem Modrzejewskiej. To nie tylko Jacek Głomb, który wyreżyserował ten spektakl, ale też scenograf Małgorzata Bulanda, odpowiedzialny za ruch sceniczny Witold Jurewicz, Katarzyna Knychalska – autorka teatralnej adaptacji powieści Jerzego Pilcha – i Bartosz Straburzyński, kompozytor muzyki. Bulanda z Głombem nie ukrywają, że pracowało im się trudno – w sześćdziesięciostopniowym upale, jaki zeszłego roku spadł na Batumi, pod presją czasu, wśród językowych barier i zmagań z nieznanym i nauczonym trochę innego aktorstwa zespołem. Zasada, że perły powstają w bólu, znów się sprawdził. Jacek Głomb, który trzy razy reżyserował już przedstawienia na podstawie prozy Pilcha, ceni “Wiele demonów” wyżej niż zrobione wcześniej w Zielonej Górze i Legnicy “Zabijanie Gomułki” czy łódzki spektakl “Marsz Polonia”. Spektakl okazał się sukcesem, dwie aktorki nagrodzono za stworzone w nim kreacje, a kompozycje Bartosza Straburzyńskiego okrzyknięto najlepszą teatralną muzyką 2016 roku
- Warto było cierpieć – mówi Małgorzata Bulanda. Opowiada, jak w poszukiwaniu scenografii zapuścili się pod rosyjską granicę, żeby przywieźć eukaliptusy, które w tamtym klimacie musiały zastąpić polskie sosny i świerki. Na premierze pachniało eukaliptusami. – Mam nadzieję, że w Legnicy też poczujemy ten zapach – kończy.
“Wiele demonów” jest rekomendowane jako kryminalny thriller. “Syndrom albo do kogo śpiewasz” to z kolei czarna komedia Sławomira Mrożka “Karol” w adaptacji gruzińskiego reżysera Andra Enukidze z wykorzystaniem zjawiskowych gruzińskich pieśni śpiewanych przez aktorów. W kasie Teatru Modrzejewskiej już można kupować bilety i rezerwować sobie miejsca na widowni.
Jacek Głomb zapowiada kontynuację współpracy Państwowym Teatrem Dramatycznym im. Ilii Czawczawadzego z Batumi. Najprawdopodobniej już w roku 2018 ruszą prace nad polsko-gruzińską koprodukcją. Jeśli jej efekt będzie równie udany jak zrobiona z Macedończykami “Przerwana odyseja” – warto poczekać.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI