OSOBUS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Greenpeace jedzie do Kunic

Przez   /   10/10/2012  /   No Comments

Po odwiedzinach gmin Lubin i Miłkowice aktywiści Greenpeace wybierają się do Kunic, by uświadomić mieszkańcom zagrożenia wynikające z uruchomienia odkrywkowej kopalni węgla brunatnego  pod Legnicą. Spotkanie odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kunicach przy ul. Słonecznej 11 o godz. 17.

Greenpeace Polska prowadzi na terenie województw dolnoślaskiego, lubuskiego i wielkopolskiego antyodkrywkową kampanię informacyjną ?Energoetyczni?. Członkowie tej organizacji od dawna  współpracuje z Ogólnopolską Koalicją ?Rozwój Tak ? Odkrywki Nie? oraz Społecznym Komitetem ?Stop Odkrywce?. – To na ich zaproszenie przyjeżdżamy, by spotykać się z osobami, które bezpośrednio mogą doświadczyć zgubnych skutków budowy oraz funkcjonowania kopalni odkrywkowych – mówi Iwo Łoś z Greenpeace. – Odkrywki stanowią zagrożenie dla ludzi i środowiska naturalnego. Budowa nowych kopalni może spowodować, że aż 30 tys. osób straci swoje domy w wyniku wywłaszczenia. To niedopuszczalne, tym bardziej, że polska gospodarka wcale nie musi opierać się na paliwach kopalnych. Na terenie naszego kraju mamy ogromny potencjał tkwiący w odnawialnych źródłach energii, dzięki którym możemy produkować czystą, bezpieczną i przyjazną ludziom energię.

Rządowe plany zakładają budowę kopalni odkrywkowych na obszarze ponad 400 kilometrów kwadratowych (powierzchnia równa Trójmiastu). Oznacza to koniec kultury, tradycji i funkcjonowania wielu mikroregionów, w tym całej gminy Miłkowice. Miejsca te znikną bezpowrotnie a zamiast nich pojawi się wyrwa w ziemi, na której toczyć się będą nieustannie prace wydobywcze.

Greenpeace wspierany przez ekspertów, między innymi z zakresu ekonomii, odwiedzi co najmniej 10 gmin. W trakcie spotkań z mieszkańcami będzie informować ich o zagrożeniach jakie niesie ze sobą budowa odkrywek, prawdziwych kosztach wydobycia węgla brunatnego oraz możliwości działań jakie mieszkańcy zagrożonych terenów mogą podjąć by ochronić swój dobytek i zdrowie.

- Mieszkańcy naszych gmin nie chcą odkrywek. Ich budowa zrujnuje życie wielu osób. W prawomocnych referendach ludzie wypowiedzieli się przeciwko, ale rząd zachowuje się tak, jakby głos ludzi, którzy będą najbardziej poszkodowani, nie był istotny. W ciągu ostatnich trzech lat nie zmieniliśmy zdania a do protestów dołączają kolejne gminy, więc opór społeczny rośnie w siłę ? powiedziała Irena Rogowska, wójt gminy Lubin, przewodnicząca Ogólnopolskiej Koalicji ?Rozwój Tak ? Odkrywki Nie?.

Wraz z mieszkańcami terenów zagrożonych budową kopalni odkrywkowych, Greenpeace postuluje zmiany w polskim prawie, które zapobiegną wywłaszczeniom ludzi pod budowę kopalni odkrywkowych i jednocześnie wprowadzą ułatwienia dla rozwoju odnawialnych źródeł energii.

/ na podstawie materiałów informacyjnych Koalicji Rozwój TAK, Odkrywki NIE/

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Mieszkańcy bronią geoparku UNESCO przed wiatrakami

Read More →