Za tydzień telewizja wyemituje program Sensacje XX Wieku, poświęcony Herbertowi Klose, niemieckiemu policjantowi, który po wojnie brał udział w ukrywaniu złota Breslau, a potem z fałszywymi papierami osiedlił się pod Złotoryją, by - jak wierzą tropiciele tajemnic - strzec skarbu. A 1 i 2 maja na zamku w Grodźcu będzie można posłuchać prelekcji o innych tajemnicach Gór i Pogórza Kaczawskiego oraz Sudetów.
Herbert Klose to jedna z najbardziej zagadkowych postaci powojennej historii Dolnego Śląska. W czasie wojny jako kapitan służył we wrocławskiej policji. Gdy nadciągnął front, brał udział w konwojowaniu 23 skrzyń z bankowym złotem i kosztownościami złożonymi w depozyt przez mieszkańców miasta. Ślad po kawalkadzie ciężarówek urywa się za Złotoryją. Skarb do dziś nie został odnaleziony. Klose nigdy nie wyjechał na zachód, jak inni rdzenni mieszkańcy Dolnego Śląska. Z fałszywymi papierami weterynarza osiadł w Sędziszowej koło Złotoryi. Polski kontrwywiad zdobył materiały, z których wynikało, że po kapitulacji Abwehra mianowała go szefem grupy dywersyjno-sabotażowej na teren powiatu złotoryjskiego. Ta grupa to część legendarnego Wehrwolfu, a do jej zadań należała m.in. ochrona ukrytego gdzieś na Dolnym Śląsku depozytu.
Więcej TUTAJ.
26 kwietnia kanał National Geographic wyemituje premierowy odcinek Sensacji XX Wieku poświęcony Klosemu (godz. 22). Dzień później ten sam program pokaże TVP1 (godz. 20.25). Polecamy.
Miłośnikom historycznych zagadek rekomendujemy też odwiedzenie zamku w Grodźcu w pierwszych dwóch dniach majowego weekendu. Będą mieli okazję uczestniczyć w licznych prelekcjach popularnonaukowych połączonych z multimedialnymi prezentacjami poświeconym tajemnicom Gór i Pogórza Kaczawskiego oraz szeroko pojętym Sudetom. Będzie również okazja do wzbogacenia regionalnego księgozbioru, gdyż nie tylko przewidziano premierę książki „Góry i Pogórze Kaczawskie. Tajemnice, skarby i osobliwości” , ale także wystawy publikacji dwóch znanych wydawnictw: Archiwum-System z Jeleniej Góry oraz Technol z Krakowa. Na czytelników będą czekali autorzy: Robert Primke, Bartosz Rydułtowski, Tomasz Rzeczycki, Maciej Szczerepa i Wojciech Szczerepa.
Szczegóły na plakacie.