Legnica, Polkowice i Głogów realizują wspólny projekt, którego celem jest wymiana oświetlenia ulicznego i drogowego na energooszczędne w ramach Regionalnego Programu
Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Działania są prowadzone na podstawie umowy partnerskiej podpisanej 14 października 2020 r. przez prezydentów Głogowa i Legnicy oraz burmistrza Polkowic. Samorządy uzyskały na ten cel środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014- 2020. Zakładają, że po wymianie oświetlenia na energooszczędne, nastąpi m.in.: poprawa jakości powietrza (dzięki ograniczeniu emisji CO2 i innych szkodliwych substancji do atmosfery), poprawa efektywności energetycznej oświetlenia (poprzez zastosowanie nowoczesnej technologii LED i systemu zarządzania oświetleniem), zmniejszenie zużycia energii, ograniczenie kosztów związanych z eksploatacją miejskiego systemu oświetlenia ulic i dróg. Projekt ma przyczynić się do zrównoważonego rozwoju miast poprzez wykorzystanie energooszczędnych i ekologicznych urządzeń, do poprawy zdrowia i jakości życia mieszkańców miast poprzez ograniczenie poziomu zanieczyszczeń powietrza oraz do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach poprzez zwiększenie widoczności uczestników ruchu.
Zaplanowane w ramach projektu partnerskiego działania dotyczą wdrożenia inteligentnych systemów sterowania i zarządzania oświetleniem oraz kompleksowej modernizacji,
przebudowy i budowy nowej infrastruktury (dogęszczenie) oświetlenia ulicznego i drogowego na terenie gminy miejskiej Głogów, gminy Legnica i gminy Polkowice.
Zaplanowano łącznie modernizację, budowę lub przebudowę 1 288 punktów świetlnych, w tym 571 na terenie Głogowa, 370 w Legnicy i 347 w Polkowicach. Dzięki temu w ciągu roku zostanie zaoszczędzone 473,84 MWh energii elektrycznej. Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych (CI 34) wynosi 362,48 ton równoważnika CO2.
FOT. PIXABAY.COM