Galeria6
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Fałszywy nadkomisarz Sowa oszukał staruszka

Przez   /   26/11/2018  /   No Comments

Osoby starsze cały czas są na celowniku oszustów, którzy bez skrupułów wykorzystują ich bezradność, podeszły wiek, łatwowierność i naiwność. W miniony czwartek do Komendy Miejskiej Policji w Legnicy zgłosił się 88-letni mężczyzna, który został oszukany metodą „na policjanta”. Oszuści wyłudzili od staruszka 8 tysięcy złotych. Mężczyzna był przekonany, że bierze udział w tajnej akcji i pomaga policji.

W miniony czwartek na terenie Legnicy został oszukany 88-letni mężczyzna do której zadzwonił mężczyzna podający się za nadkomisarza Andrzeja Sowę z legnickiej policji. Rzekomy funkcjonariusz powiedział, że zajmuje się rozpracowaniem grupy przestępczej w której są zamieszani pracownicy banku, którzy działają na szkodę osób starszych. Mężczyzna podczas trwającej rozmowy telefonicznej próbował wzbudzić zaufanie do mężczyzny. Podczas rozmowy sprawca w celu potwierdzenia 88-latkowi informacji, że jest prawdziwym policjantem, poprosił seniora o nie rozłączanie się z nim i wybranie na klawiaturze swojego telefonu numer 997. W tym czasie osoba współpracująca ze sprawcą przejęła rozmowę i potwierdziła, że rzeczywiście pracuje w komendzie taka osoba jak Andrzej Sowa i prowadzi akcję wymierzoną w oszustów.

Starsze osoby wybierając numer 997 na klawiaturze swojego telefonu sądzą że nawiązały nowe połączenie, ale tak naprawdę dalej rozmawiają z oszustem, który przekazuje telefon innej osobie, która potwierdza, że ta osoba pracuje w policji. Senior jednocześnie uspokaja się, bo sądzi, że rozmawia z policją.

Umiejętnie manipulując rozmową sprawca dowiedział się o posiadanym przez mężczyznę koncie w jednej z placówek bankowych. Poszkodowany podczas całego zajścia nie wyłączał telefonu i cały czas był w kontakcie ze sprawcą. Postępował zgodnie z instrukcjami podawanymi przez niego. 88-latek wyszedł z mieszkania i udał się do placówki banku, skąd wypłacił gotówkę w kwocie 8 200 złotych. Senior cały czas był przekonany, że bierze udział w tajnej akcji policyjnej, chcąc tym samym pomóc policjantom w schwytaniu oszustów.

Następnie mężczyzna udał się we wskazane przez sprawcę miejsca, gdzie przekazał nieznanemu mężczyźnie pieniądze. Sprawca poinformował seniora, że w piątek o 10:00 pojawi się w jego mieszkaniu i odda mu przekazane pieniądze. Kiedy w miniony piątek do 88-latka nikt nie przyszedł wówczas uświadomił sobie, że padł ofiarą oszustów.

Pamiętajmy, że oszuści są bezwzględni – umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby. Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią również, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Zdarzają się także przypadki, że przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

Zwracamy się z ponownym apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Spotykamy się nieraz z członkami rodziny, z którymi na co dzień nie mamy kontaktu.

Wykorzystujmy okoliczności – takie jak obiady świąteczne oraz przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami.

Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

mł. asp. Jagoda Ekiert/ Policja Legnica

FOT. PIXABAY.COM

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2237 dni temu dnia 26/11/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 26, 2018 @ 3:45 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Są pieniądze na kontynuację “Filharmonii w Królewskiej”

Read More →