Tradycyjne karczmy, biesiady, combry, akademie, koncerty, turnieje, biegi i festyny towarzyszą tegorocznym obchodom Dnia Hutnika w KGHM Polska Miedź S.A. Do 15 czerwca w zagłębiu miedziowym odbędzie się ponad 50 imprez towarzyszących. W tym roku organizatorem uroczystości centralnych jest Huta Miedzi Legnica, obchodząca 60 ?tą rocznicę istnienia.
Centralne obchody Dnia Hutnika rozpoczną się w niedzielę 5 maja o godzinie 11.30 uroczystą mszą świętą w katedrze pw. Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy. Msza w intencji hutników i ich rodzin, celebrowana będzie przez biskupa legnickiego Stefana Cichego i biskupa zielonogórsko – gorzowskiego Stefana Regmunta. Przed mszą, na placu przed katedrą, odbędzie się występ mażoretek oraz orkiestry Huty Miedzi Głogów.
Dzień później, w poniedziałek 6 maja, w Domu Hutnika w Hucie Miedzi Legnica, podczas uroczystej akademii wręczone zostanę odznaczenia i wyróżnienia jubileuszowe. Na zasłużonych czekać będą listy gratulacyjne, medale i statuetki św. Floriana. Odznaczenia państwowe w tym Medale za Długoletnią Służbę oraz Złoty Krzyż Zasługi zostaną wręczone 23 hutnikom. 4 osoby otrzymają odznaki honorowe za Zasługi dla Energetyki. Prezes KGHM wręczy także 30 odznak honorowych ?Zasłużony dla KGHM Polska Miedź S.A.? 30 pracowników oddziałów hutniczych obchodzących jubileusz, otrzyma statuetkę św. Floriana.
Tradycyjnie po akademii, hutnicy wraz z zaproszonymi gośćmi udadzą się na karczmę piwną oraz comber babski. Zgodnie z wieloletnim obyczajem, tematy imprez pozostają tajemnicą.
Natomiast w piątek 10 maja w skansenie górniczo-hutniczym w Leszczynie odbędą się dymarki floriańskie. Początek o godz. 17. Odpalone będą średniowieczne piece dymarkowe, przewidziano pokazowe wytopy miedzi i odlewanie medali. W skansenie będą warsztaty kowalskie i ceramiczne, piekarnie i stragany kupieckie. Planowany jest koncert folklorystyczny i giełda minerałów.
W sobotę 11 maja w Legnicy wystąpi Orkiestra Adama Sztaby. Dyrygentowi towarzyszyć będą soliści: Ewelina Flinta, Kasia Wilk i Łukasz Zagrobelny. Muzycy uświetnią tegoroczne uroczystości Dnia Hutnika i jubileusz 60-lecia Huty Miedzi Legnica. Charyzmatyczna osobowość Adama Sztaby w połączeniu z wyjątkowymi głosami solistów gwarantują niezapomniane muzyczne show. Koncert, który poprowadzi znany satyryk Artur Andrus w towarzystwie Ewy Galusińskiej – aktorki legnickiego teatru im. H. Modrzejewskiej, rozpocznie się o godz. 17.30 na dziedzińcu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ul. Sejmowej 5a. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Dla najmłodszych zorganizowano Miedziolandię czyli festyn sportowy. Na sportowców czekają m.in. turnieje koszykówki, siatkówki, tenisa stołowego i ping ponga. A na seniorów biesiady hutnicze oraz liczne spotkania emerytów i rencistów.
———————————————————————————————
60 lat lat Huty Miedzi Legnica
HM Legnica rozpoczęła działalność 24 grudnia 1953 r. pierwszym spustem miedzi z pieca płomiennego. Właśnie tę datę uznaje się za oficjalny początek huty, choć ?Legnickie Zakłady Metalurgiczne w budowie? zostały powołane decyzją ministra przemysłu ciężkiego już w 1951 roku. Początkowo produkcja była oparta o wsad złożony z miedzi blister i konwertorowej, pochodzącej z Trzebini oraz importu. Z kolei wsadem do pieców płomiennych była importowana miedź konwertorowa oraz katody z Zakładów Cynkowych w Szopienicach.
Siłą legnickiej huty od zawsze byli ludzie. W latach 70. pracownicy HM Legnica wspierali uruchomienie huty w Głogowie. Tamtejszy zakład został zaprojektowany w oparciu o doświadczenie zdobyte podczas wdrażania technologii pieca szybowego właśnie w legnickiej hucie. Do dziś kompetencje pracowników są jednym z priorytetów, dlatego zakład chętnie współpracuje z wieloma polskimi uczelniami
HM Legnica jest czołowym polskim recyklerem metali nieżelaznych. Tylko w ubiegłym roku przetworzyła prawie 60 tys. ton złomów miedzi. Zakład przerabia także koncentraty miedzi,
w tym jeden z najtrudniejszych materiałów przetwarzanych w hutnictwie ? koncentrat pochodzący z ZG Lubin. Rocznie – ok. 220 tys. ton. Obecnie trwają prace nad uruchomieniem huty złomowej. Będzie to tzw. ?miejska kopalnia? zamieniająca miedziane odpady na cenioną na świecie polską miedź z Legnicy.
Ostatnie lata to dla KGHM czas największej modernizacji hutnictwa od lat 70. Trwają prace nad koncepcją programowo-przestrzenną budowy węzła topienia złomów. Zgodnie z planem piec topielny w technologii TSL zostanie uruchomiony pod koniec 2014 roku. Wsadem głównym będzie złom pochodzący z recyklingu sprzętu elektronicznego i elektrycznego oraz stopy miedzi. Zawiera on m.in. duże ilości metali szlachetnych ? złota, srebra i platynowców. Gdy zakończy się przerób koncentratu w HM Legnica, huta planuje uruchomienie drugiego pieca topielnego Maerz. Przejmie on możliwości przerobowe złomów wysokich klas
i odpadów zawrotowych, obecnie przerabianych w konwertorach i piecach anodowych.
Za kilka lat legniccy hutnicy chcą osiągnąć zdolność produkcyjną sięgającą 140 tys. ton miedzi katodowej. Planowany jest również rozwój produkcji wlewków w nowoczesnym wydziale ciągłego odlewu miedzi oraz ołowiu rafinowanego w wydziale rafinerii ołowiu. Co więcej, huta stanie się także głównym producentem złota i pozostałych metali szlachetnych w szlamie anodowym w KGHM. Warto podkreślić, że będzie to działalność przyjazna dla środowiska, bo pozwalająca wielokrotnie korzystać z tych samych zasobów. Już dziś stosowane w hucie rozwiązania ekologiczne spełniają najwyższe światowe standardy.
Departament Komunikacji
KGHM Polska Miedź SA
FOT. PIOTR KANIKOWSKI i ARCHIWUM KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.