Już 27 listopada 2024 roku (środa) o godzinie 17:00 we Wrocławiu odbędzie się spotkanie edukacyjne, poświęcone najnowszym możliwościom diagnostycznym, nowej grupie nowotworów HER2-low. – Wytłumaczymy, dlaczego to odkrycie jest ważne dla pacjentek dotkniętym zaawansowanym rakiem piersi – obiecują organizatorzy z portalu zwrotnikraka.pl.
Każdego roku na Dolnym Śląsku ponad 1500 kobiet słyszy diagnozę raka piersi, a statystyki wskazują, że w całej Polsce choroba ta jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. Kluczowe w walce z rakiem jest wczesne wykrycie choroby i świadome podejmowanie decyzji o leczeniu.
Pani Karolina z Wrocławia ma 31 lat. W grudniu 2023 r. wykryto u niej nowotwór typu hormonozależnego w stadium zaawansowanym. Choroba niestety dała już przerzuty do wątroby, węzłów chłonnych i kości. Pomimo trudnej diagnozy Karolina deklaruje: „Nie poddam się, mam jeszcze tyle przed sobą”. Wiele pacjentek na Dolnym Śląsku zmaga się z podobnym losem. Dlatego tak ważne jest, by podnosić świadomość i pokazywać, że nawet w zaawansowanym stadium można skutecznie walczyć o jakość życia.
- Pacjentki z zaawansowanym rakiem piersi, z nielicznymi wyjątkami, nie mają możliwości całkowitego wyleczenia. Dlatego kluczowe jest, by podejmować wszelkie działania, które nie tylko wydłużą ich życie, ale również pomogą jak najdłużej zachować jego wysoką jakość. Z tego względu chemioterapia jest wprowadzana na jak najpóźniejszym etapie – tłumaczy dr n. med. Aleksandra Łacko z Katedry Onkologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Breast Cancer Unitu w Dolnośląskim Centrum Onkologii. Jednak jak podkreśla: „Dialog z pacjentkami jest znacznie łatwiejszy, gdy ich wiedza o chorobie i możliwościach leczenia jest większa. Dlatego edukacja, w każdej formie, jest niezwykle cenna”.
Zaproszenie na warsztat „Sprawdź, czy jesteś HER2-low”
Onkolożka, związana z wrocławskim Breast Cancer Unit w Dolnośląskim Centrum Onkologii oraz Katedrą Onkologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, poprowadzi bezpłatny warsztat dla pacjentek dotkniętych rakiem piersi i ich bliskich.
Gdzie i kiedy?
Miejsce: Wyndham Hotel Old Town Wrocław, sala Ameryka
Data i godzina: 27 listopada 2024 r., godz. 17:00
Wstęp: Darmowy i otwarty dla wszystkich zainteresowanych
W programie wydarzenia zaplanowano:
- wykład o nowoczesnej diagnostyce raka piersi, w kontekście nowej grupy pośredniej HER2-low, która została wydzielona z nowotworów dotychczas określanych jako HER2-ujemne: ekspertka wytłumaczy, jakie wyróżniamy podtypy biologiczne raka piersi, co oznacza HER2-low i dlaczego precyzyjne określenie cechy biologicznej nowotworu może otworzyć nowe możliwości terapeutyczne.
- dyżur konsultacyjny: Po wykładzie uczestniczki będą mogły porozmawiać z dr Łacko, zadając pytania dotyczące diagnostyki, leczenia czy możliwych terapii.
- przestrzeń do wymiany doświadczeń: spotkanie stworzy okazję do rozmów z innymi kobietami, które mierzą się z podobnymi wyzwaniami, ale też do zapoznania się z ofertą lokalnych stowarzyszeń pacjentów, które licznie wsparły akcję. Są to: Fundacja Słoneczko, Stowarzyszenie Amazonek Femina Fenix Wrocław, Fundacjala vie la vie, stowarzyszenia „W związku z rakiem”, Stowarzyszenie Młode z Rakiem i Dolnośląskie Centrum Psychoonkologii i Rehabilitacji.
Dla kogo to wydarzenie jest szczególnie ważne?
Nowotwór piersi HER2-low, czyli z niską ekspresją receptora HER2, to nowa grupa pośrednia raka. Szacuje się, że cechę tę ma nawet co druga nowo diagnozowana pacjentka. Na obecnym etapie informacja ta jest szczególnie ważna dla chorych dotkniętych rakiem piersi w stadium zaawansowanym, u których przestało być skuteczne leczenie inhibitorami CDK 4/6 i terapie hormonalne.
Kto wspiera wydarzenie?
Spotkanie odbywa się pod honorowym patronatem Pawła Gancarza, Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Wydarzenie wspierają stowarzyszenia lokalne i czołowe fundacje działające w Polsce, takie jak Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, Fundacja Rak’n’Roll. Wygraj życie!, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Fundacja Onkocafe – Razem Lepiej, Fundacja Onkologiczna Nadzieja, Życie z Rakiem – Fundacja Onkologiczna.
Czym jest kampania „Sprawdź, czy jesteś HER2-low”?
Warsztat jest częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej organizowanej przez portal zwrotnikraka.pl, największe źródło wiedzy o nowotworach w Polsce. Akcja ma na celu podnoszenie świadomości na temat nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia raka piersi poprzez warsztaty, publikacje i poradniki dla pacjentów.
Więcej informacji i kontakt:
Więcej informacji i kontakt:
Szczegóły o spotkaniu oraz kampanii: www.zwrotnikraka.pl/her2-low
Link do zbiórki prowadzonej przez panią Karolinę: https://onkozbiorka.pl/karolina-adamowicz#dziennik
Źródło: Zwrotnikraka.pl
FOT. PEXELS.COM