Biesiady, pokazy grup rekonstrukcyjnych, inscenizacja “Szli na zachód Osadnicy” w wykonaniu wrocławskich aktorów, przegląd piosenek, msza święta i przemarsz pocztów sztandarowych oraz orkiestr dętych przez miasto. Marszałkowie Dolnego Śląska z wielką pompą organizują w Legnicy III Dolnośląskie Dni Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych.
Obchody potrwają cztery dni, od 11 do 14 maja. Większość zaplanowanych wydarzeń odbędzie się na Zamku Piastowskim w Legnicy. Zainauguruje je konferencja popularnonaukowa zorganizowana przez Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, pt. „Pionierskie Lata Oświaty i Kultury na Dolnym Śląsku” (czwartek 11 maja, godz. 10). W piątek 11 maja w tym samym miejscu będzie trwał przegląd inicjatyw i form utrwalania pamięci o pionierskich latach osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych. Zaprezentowane zostaną kroniki, wspomnienia, relacje ustne, filmy dokumentalne o pionierach pierwszych lat osadnictwa na Dolnym Śląsku.
W sobotnie popołudnie (12 maja) Zamek Piastowski opanują rekonstruktorzy. Zaplanowano: Biesiadę Żołnierską, przegląd piosenek żołnierskich patriotycznych i ludowych, pokazy grup rekonstrukcyjnych, pokaz historycznego sprzętu wojskowego („Rudy 102″, T-34). Wieczorem aktorzy Teatru Polskiego we Wrocławiu przestawią inscenizację pt. „Szli na zachód Osadnicy” w reż. Stanisława Melskiego (godz. 19). Dwie godziny później z ogródka piwnego „Igora” będzie można obserwować pokaz z użyciem laserów i dźwięku.
Ostatni dzień święta osadników będzie miał mniej ludyczny charakter.O godz. 13 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy odprawiona zostanie msza święta w intencji pionierów osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych, żołnierzy I i II Armii Wojska Polskiego, kombatantów i weteranów walk o niepodległość Polski. Po nabożeństwie poczty sztandarowe przemaszerują przy muzyce orkiestr dętych na Zamek Piastowski, gdzie o godz. 13 marszałek Cezary Przybylski i wicemarszałek Tadeusz Samborski zaplanowali oficjalne uroczystości. III Dolnośląskie Dni Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych zakończy biesiada osadników, kombatantów i mieszkańców regionu