Sejmik Województwa Dolnośląskiego krytycznie ocenia wyrok upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego, solidaryzuje się z protestującymi kobietami, wspiera protesty. Apeluje też do uczestników debaty o szacunek do “wartości historycznych i kulturowych” oraz troskę o bezpieczeństwo sanitarno-epidemiczne.
Treść stanowiska przygotował klub Bezpartyjnych Samorządowców. Inicjatywa BS podzieliła współrządzących z nimi przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości. 7 z nich ( w tym wicemarszałek Marcin Krzyżanowski) zagłosowało przeciwko podjęciu takiego stanowiska, pozostali albo wstrzymali się od głosu (jak Jacek Baczyński), albo zagłosowali za (jak Piotr Karwan). Stanowisko zostało przyjęte stosunkiem głosów: 22 za, 7 przeciw, 5 wstrzymujących się.
Stanowisko
Sejmiku Województwa Dolnośląskiego
w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji
Sejmik Województwa Dolnośląskiego wyraża niepokój wobec skutków wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. W jego efekcie w całym kraju wybuchła fala protestów i społecznego oburzenia. Sytuacja jest tym bardziej niepokojąca, że to właśnie w niebezpiecznym czasie pandemii tysiące Polek i Polaków wyszło na ulice w celu zamanifestowania swoich poglądów.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego narusza tzw. kompromis aborcyjny z 1993 roku, pozbawiając Kobiety dotychczasowych praw i podmiotowości, które to wartości są fundamentem umowy społecznej gwarantowanej konstytucją.
Wobec powyższego, Sejmik Województwa Dolnośląskiego solidaryzując się z Kobietami, które postanowiły zamanifestować swoje prawo do wyboru i decydowania o własnej przyszłości podejmuje niniejsze stanowisko uznając tym samym, że w demokratycznym państwie każdy z nas jest uprawniony do protestowania w obronie utrwalonych praw i wyznawanych wartości, gdy ma poczucie, że są one zagrożone.
Sejmik Województwa Dolnośląskiego apeluje jednocześnie o manifestowanie swoich przekonań przez wszystkich uczestników toczącej się debaty, w formie i treści odnoszącej się z szacunkiem do wartości historycznych i kulturowych, w tym tradycji debaty i tolerancji, które stanowią spuściznę wielu pokoleń Polaków oraz w sposób uwzględniający aktualną sytuację sanitarno-epidemiczną w kraju.
FOT. UMWD