Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Docs Against Gravity w Legnicy. Wyborne dokumenty

Przez   /   16/05/2022  /   No Comments

9 znakomitych filmów plus 3 ciekawe rozmowy po projekcjach. W piątek 20 maja w kinie Piast zaczyna się legnicka odsłona Millennium 19th Docs Against Gravity – największego polskiego festiwalu filmów dokumentalnych. Za umiarkowaną cenę (bilety: 16/18 zł) można będzie na przykład zanurkować z Jacques`em Cousteau w morskich głębinach lub zajrzeć za próg funkcjonującego tuż przy linii forntu ukraińskiego domu dziecka.

Millennium Docs Against Gravity odbywa się w kinach studyjnych Warszawy, Wrocławia, Gdyni, Katowic, Poznania, Bydgoszczy, Lublina i Łodzi. Festiwal będzie miał też krótką, trzydniową zaledwie, odnogę legnicką. W dniach 20 – 22 maja w kinie Piast zaplanowano 9 seansów.

W piątek 20 maja festiwal zaprasza na trzy filmy. O godz. 16 legnicka publiczność będzie mogła obejrzeć pierwszy pełnometrażowy portret współczesnego amerykańskiego fotoreportera Steve`a McCurri`ego – autora kultowych fotografii dokumentujących najważniejsze wydarzenia XX i XXI wieku, takie na przykład jak atak na WTC, wojna w Libanie czy Kambodży (“McCurry. W pogoni za kolorem”, reż. Denis Delestrac). Na godz. 20 zaplanowano seans “Podwodnego życia Jacques`a Cousteau” autorstwa nominowanej do Oscara za reżyserię Lis Garbus. Znana z filmowych portretów m.in. Marylin Monroe czy Niny Simone autorka tym razem snuje opowieść o francuskim odkrywcy morskich glębin. Warto zatrzymać się w kinie dłużej na rozmowę z Wiesławem Świdrem z legnickiego Klubu Płetwonurków OSP-ORW Pinoter – o fascynacji podwodnym światem, ryzyku związanym z jego eksploracją i prezwyciężaniu naturalnych ograniczeń. Trzeci piątkowy film – “Krowa” – to pozbawione narracji filmowe studium życia krowy o imieniu Luna. Próba filozoficznego nazwania losu i praw zwierząt hodowanych i bezrefleksyjnie wykorzystywanych. Wybitna reżyserka Andrea Arnold skupia się na czystej obserwacji. Jedyne głosy, jakie usłyszymy, to komendy bezimiennych pracowników pewnej brytyjskiej farmy mlecznej, zagłuszane przez szczęk metalowych krat, zgrzyt maszyn i niskie, pełne trwoku muczenie krów. Początek seansu: godz. 20.30.

W sobotę 21 maja kino Piast proponuje najpierw (godz. 15.30) dokument “Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości’ w reżyserii Joe`go Huntinga. Jego forma jest rewolucyjna, bo powstał w całości w wirtualnej rzeczywistości. Dokumentuje emocje i więzi wewnątrz społeczności korzystających z technologii VR. Po projekcji odbędzie się rozmowa o zagrożeniach związanych z nowoczesnymi technologiami i ich wpływie na relacje międzyludzkie. Gościem Aleksandry Lesiak będzie Ewa Galusińska, aktorka teatralna, która w swej pracy zagłębia się czasem w ten wirtualny świat.  Warto też zasiąść na widowni o godz. 18 i zobaczyć “Anioły z Sindżaru”, nominowanej do Oscara reżyserki Emmy Polak. Bohaterowie jej filmu to Hanifa i Saeed, który wyczołgał się z masowego grobu, zanim mordercy zdażyli go zakopać. Przeżyli piekło, które ISIS zgotował Jezydeom, mniejszości religijnej i etnicznej zamieszkującej Sindżar w północnym Iraku. Dzień zamknie seans “Rzeki” w reżyserii Jennifer Peedom (godz. 20.30) – spojrzeniem z lotu ptaka na związek ludzkości z rzekami. Tylko w kinie można z tak niezwykłej perspektywy i w tak niezwykłej skali przyjrzeć się rzece.

W niedzielę 22 maja w ramach Millennium 19th Docs Against Gravity w kinie Piast wyświetlone zostaną trzy filmy. Najpierw o godz. 16 “Pisklaki” w reżyserii Lidii Dudy. To podróż do świata dziecięcej duchowości – empatii, wrażliwości artystycznej, ekspresji i siły charakteru. Poznamy pełną fantazji i charakterną Zosię, niepewnego siebie, wrażliwego Oskara, niezależną ale nieśmiałą Kingę. Rozpoczynają naukę w szkole z internatem dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Są jak pisklaki, bo mając 7 lat trudno opuścić dom. Jak sobie poradzą bez bliskich?  Na godz. 18 zaplanowano seans “Domu z drzazg” w reżyserii Simon Lereng Wilmont o tymczasowym domu dziecka położonym w samym środku ukraińskiej strefy wojennej, 20 kilometrów od linii frontu. Czy domy dziecka mogą być przestrzenią, którą zwykliśmy nazywać domem? Między innymi na to pytanie odpowie po projekcji Renata Pinczuk-Brymerska, dyrektorka jednej z takich placówek. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Odrowska. Na zakończenie wieczoru Piast wyświetli “Simonę” w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz, o niezwykłej kobiecie Simonie Kossak, która sama o sobie mówiła, że jest zoopsychologiem. Słynęła z bezkompromisowych poglądów, wrażliwości na los zwierząt i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza w Puszczy Białowieskiej.


Millennium Docs Against Gravity to największy w Polsce festiwal filmów dokumentalnych, który od początku swojego istnienia stawia na kino dokumentalne najwyższej próby oraz pogłębioną dyskusję na temat współczesnego świata.

Więcej informacji o festiwalu i filmach dokumentalnych: https://mdag.pl/19/pl/warszawa/homepage

 

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 915 dni temu dnia 16/05/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 18, 2022 @ 9:07 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

sjaella

Legnica Cantat ma ciąg dalszy… w Poznaniu

Read More →