Energia elektryczna już płynie nową linią 400 kV Mikułowa – Czarna. To oznacza, że wkrótce rozpocznie się demontaż starej linii. Dzięki jej rozebraniu gminy będą mogły zagospodarować tereny dotychczas zajęte przez infrastrukturę przesyłową.
Budowa nowej linii 400 kV Mikułowa–Czarna została zakończona, a w zeszłym tygodniu z powodzeniem przeszła próby napięciowe i testy. Wkrótce stanie się jednym z kluczowych elementów systemu przesyłowego w Polsce. Nowe połączenie zastąpi przestarzałą linię, od 1963 r. łączącą stacje elektroenergetyczne Mikułowa i Czarna. Zgodnie z ustaleniami z samorządami i zapowiedziami PSE, stara linia 400 kV zostanie rozebrana na odcinku od stacji Mikułowa (gmina Sulików) do istniejącego słupa nr 233, zlokalizowanego w gminie Ruja. Prace będą prowadzone w 12 gminach województwa dolnośląskiego: Sulików, Siekierczyn, Lubań, Lubań Miasto, Nowogrodziec, Lwówek Śląski, Pielgrzymka, Zagrodno, Złotoryja, Krotoszyce, Legnickie Pole, Ruja. Roboty demontażowe rozpoczną się w najbliższych tygodniach i potrwają około sześciu miesięcy.
Jak będzie realizowany demontaż słupów?
Rozebranie starej linii to duże wyzwanie logistyczne dla wyspecjalizowanych ekip wykonawczych. Demontaż słupów rozpocznie się od zwinięcia przewodów. Następnie słupy zostaną położone na ziemi i pocięte na mniejsze części. Kolejnym etapem jest usunięcie fundamentów. Prefabrykaty zostaną wyciągnięte koparką lub dźwigiem i wywiezione. Pozostałe elementy fundamentów są kruszone i usuwane.
Przed rozpoczęciem prac przedstawiciele firmy wykonawczej skontaktują się z właścicielami nieruchomości, na których zlokalizowane są słupy przeznaczone do demontażu, i uzgodnią warunki przeprowadzenia niezbędnych robót.
Ustalenia zostaną spisane w formie protokołu wejścia na teren i podpisane przez obie strony: właściciela działki i przedstawiciela firmy wykonawczej.
Po zakończeniu prac teren zostanie uprzątnięty. W sytuacji, gdy w związku z prowadzonymi pracami powstaną szkody, właścicielom zostanie wypłacone stosowne odszkodowanie.
Za prace związane z demontażem odpowiadać będą te same firmy, które budowały nową linię – IDS Energetyka oraz ENPROM HVL.
Demontaż w uzgodnieniu z samorządami
Podobnie jak w przypadku budowy nowej linii, tak również przed demontażem wysłużonej infrastruktury, przedstawiciele firmy wykonawczej omówią z władzami miast i gmin kwestie związane ze sposobem prowadzenia prac. Dotyczy to miedzy innymi wykorzystania miejscowych dróg i bieżących napraw w przypadku uszkodzenia ich nawierzchni.
W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości właściciele nieruchomości mogą kontaktować się przedstawicielami wykonawcy: Tomaszem Rzeplińskim (tel. 533 350 561) i Joanną Nowicką (tel. 533 350 557) lub Biurem Prasowym Inwestycji (Marek Ignar – tel. 504 672 616, e-mail: kontakt@liniamikulowaczarna.pl).
Nowa energia dla Dolnego Śląska
Polskie Sieci Elektroenergetyczne realizują kompleksowy program inwestycji, którego celem jest rozwój i modernizacja elektroenergetycznej infrastruktury przesyłowej na Dolnym Śląsku. Spółka przeznaczy na ten cel do 2030 r. ok. 950 mln zł. W ramach programu eksploatowaną od 1963 r. linię Mikułowa – Czarna zastąpi nowoczesne połączenie o długości 133 km. Po ukończeniu inwestycji powstanie nowoczesny układ zasilania południowo-zachodniej Polski. Zmodernizowana infrastruktura przesyłowa przyczyni się również do poprawy warunków wyprowadzenia mocy z Elektrowni Turów po jej rozbudowie o nowy blok o mocy 480 MW.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Spółka zarządza siecią przesyłową, w której skład wchodzą linie 400 kV oraz 220 kV o łącznej długości ponad 14 tys. km, umożliwiające przesył energii na duże odległości, oraz 107 stacji elektroenergetycznych. Stacje są istotnymi elementami sieci przesyłowej – ich zadaniem jest zmiana napięcia przesyłanej energii elektrycznej, obniżając je do poziomu, który umożliwia jej dostarczenie do gospodarstw domowych za pośrednictwem sieci lokalnych operatorów dystrybucyjnych.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne realizują zatwierdzony przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki program inwestycyjny – ponad 170 projektów o wartości około 14 miliardów zł.
W rezultacie do 2030 r. w całym kraju powstanie blisko 3600 km nowych linii 400 kV, a modernizację przejdzie 1600 km linii najwyższych napięć i 44 stacje elektroenergetyczne. PSE są jedyną firmą w Europie Środkowej, która na taką skalę buduje nową infrastrukturę przesyłową. Dzięki tym inwestycjom w Polsce powstanie jeden z najnowocześniejszych systemów przesyłowych w Europie, który przez kolejne dziesięciolecia będzie istotnym filarem bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego i zapewni jego niezawodne działanie.
Nowa linia 400 kV Mikułowa – Czarna została już wybudowana i pozytywnie przeszła testy
Źródło: Polskie Sieci Elektroenergetyczne
FOT. POLSKIE SIECI ELEKTROENERGETYCZNE