Na terenie parku Bielańskiego w Legnicy w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” uhonorowano pamięć sześciu Bohaterów Zbrodni Katyńskiej. Uroczystość posadzenia i poświęcenia „Dębów Pamięci” w 100. Rocznicę Powstania Policji Państwowej została zorganizowana przez Komendę Miejską Policji w Legnicy, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 roku, Oddział w Legnicy oraz VII Liceum Ogólnokształcące w Legnicy.
Przedsięwzięcie objął patronatem Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu oraz Prezydent Miasta Legnicy. W uroczystości wzięli udział między innymi: władze państwowe i samorządowe, policjanci garnizonu dolnośląskiego, przedstawiciele duchowieństwa, rodziny pomordowanych policjantów oraz zaproszeni goście.
Na terenie Parku Bielańskiego w Legnicy, odbyła się uroczystość posadzenia i poświęcenia Dębów Pamięci w 100. Rocznicę Powstania Policji Państwowej, w ramach programu „Katyń…Ocalić od zapomnienia”. Akademia została zorganizowana przez Komendę Miejską Policji w Legnicy, Ogólnopolskie Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku, VII Liceum Ogólnokształcące w Legnicy. Honorowym patronatem uroczystość objął Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu – nadinsp. Tomasz Trawiński oraz Prezydent Miasta Legnicy – Tadeusz Krzakowski.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej, bestialsko zamordowanych strzałem w tył głowy w Kalininie, Bykowni oraz w więzieniu Brygitki we Lwowie. Następnie uczestnicy przemaszerowali w obecności Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, Kompanii Honorowej oraz pocztów sztandarowych: KWP we Wrocławiu, KMP w Legnicy, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, V Gimnazjum w Legnicy oraz Związku Sybiraków i Inwalidów Wojennych II RP do Parku Bielańskiego.
Po złożeniu meldunku Komendantowi Wojewódzkiemu Policji we Wrocławiu odśpiewano Hymn Państwowy, a następnie posadzono i poświęcono sześć Dębów Pamięci, ku czci pomordowanych policjantów II Rzeczpospolitej Polskiej – asp. Michała Bukowskiego, post Mariana Guły, post. Jana Jańczaka, asp. Jana Kraszewskiego, asp. Tomasza Lupy, post. Józefa Zabłockiego.
W akademii uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i duchowieństwa, Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu – nadinsp. Tomasz Trawiński, Komendant Miejski Policji w Legnicy – insp. Leszek Zagórski, rodziny pomordowanych policjantów II RP, Ogólnopolskie Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., na czele z Prezes Teresą Bracką, nauczyciele, uczniowie, funkcjonariusze dolnośląskiej policji oraz straży pożarnej, straży granicznej oraz zaproszeni goście.
W trakcie uroczystości odczytano życiorysy sześciu zamordowanych policjantów II Rzeczypospolitej Polskiej oraz zapalono znicze przy tablicach pamiątkowych poległych funkcjonariuszy.
Po uroczystym apelu wszyscy uczestnicy przeszli do VII Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy na widowisko historyczno-patriotyczne pn. Pamięć i Tożsamość przygotowane przez uczniów V Gimnazjum w Legnicy oraz chór Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy.
Każdy DĄB PAMIĘCI, który dziś posadziliśmy w Parku Bielańskim w Legnicy jest poświęcony jednemu zamordowanemu policjantowi II Rzeczypospolitej Polskiej.
Każdy Dąb Pamięci ma swój imienny certyfikat i tablicę upamiętniającą Policjanta, który dopełnił złożonej przysięgi i zginął za ojczyznę.
W korzeniach każdego z tych drzew znajdzie się ziemia z miejsca ich kaźni.
W cieniu tych drzew będą się kryły ich sylwetki w przedwojennych mundurach, a w liściach da się usłyszeć szmer tysiąca łez wylanych przez ich żony i dzieci w oczekiwaniu na tych, którzy nigdy ze służby nie powrócą.
Źródło: KMP w Legnicy/ mł.asp. Jagoda Ekiert
FOT. POLICJA DOLNOŚLĄSKA