Zakończyło obrady jury 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej “Dotyk”. Spośród 426 prac 240 artystów z 30 krajów wybrało 48, które zostaną zaprezentowane w maju na pokonkursowej wystawie. Nazwiska lauretów pozostaną tajemnicą jeszcze przez półtora miesiąca. Poznamy je w weekend kulminacji 43. Legnickiego Festiwalu Srebro (13-14 maja).
- Legnica stanowi unikat w skali Europy a może świata. To miasto, w którym od lat konsekwentnie dokumentowana jest jedna dziedzina sztuki: biżuteria artystyczna – uważa profesor Stanisław Fijałkowski, który prowadzi Pracownię Designu Eksperymentalnego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest specjalistą w zakresie projektowania produktu i biżuterii, uczestnikiem, organizatorem oraz kuratorem wielu wystaw biżuterii i wzornictwa. Nie tylko zasiada w jury legnickiego konkursu, ale od wielu lat wspiera organizatorów Legnickiego Festiwalu Srebro jako konsultant merytoryczny.
Tematem jubileuszowego, 30. konkursu był dotyk. Sofia Björkman, szewdzka artystka i zlotniczka, która przewodniczyła międzynarodowemu jury, była pod wrażeniem kreatywności twórców.
- Jestem zaskoczona, ile może być różnych interpretacji jednego tematu – mówi. – Wybór prac do nagród i wyróżnień był w tej sytuacji dużym wyzwaniem.
- Hasło “Dotyk” prowokowało do przemyśleń – potwierdza Nastya Ivlieva, redaktorka cyfrowego magazynu o współczesnej sztuce zlotniczej. – Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w pracach jury. Jestem bardzo zadowolna z wyboru.
- Wybraliśmy prace, które dotykają różnych aspektów zadanego tematu – mówi Małgorzata Kalińska, malarka, artystka-złotniczka i wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. – Cenne jest również, że artyści wypowiadali się w różnych materiałach.
Profesor Miroslav Cogana, teretyk i historyk sztuki z Czech, wskazuje na bardzo wysoki poziom polskiej sztuki złotniczej. Przy wyborze laureatów jurorzy szczególną uwagę zwracali na interpretację tematu oraz jakość wykonania, zastosowane materiały i technologie. Szukano prac, o których można powiedzieć, że mają unikalny, autorski charakter.
- Biżuteria przestała być tylko ozdobą dla ciała. Staje się osobistym talizmanem, amuletem – mówi prof. Stanisław Fijałkowski.
W pracach, nadesłanych na tegoroczny konkurs, pojawiają się nawiazania do wojny w Ukrainie, uniemożliwiającej bliski kontakt pandemii COVID-19, “złego dotyku” czyli pedofilii i molestowania dzieci, gwałtów małżeńskich, przemocy w rodzinach, odgradzających ludzi od ludzi drutów na polsko-białoruskiej granicy. Wiele obiektów zachęca, by ich dotknąć, wypróbować. Twórcy często zakładają interaktywność. Niestety, zwiedzający wystawy będą musieli ją oglądać przez szkło gablot.
- To jest zawsze przeszkoda, bo biżuteria artystyczna jak chyba żadna dziedzina sztuki aż prosi się o kontakt z ciałem – mówi Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki w Legnicy. – Chcąc temu zaradzić, organizowaliśmy oprowadzania kuratorskie, podczas których otwieraliśmy gabloty i prezentowaliśmy bizuterię na ciele.
Na 43. edycję Legnickiego Festiwalu Srebro Galeria Sztuki w Legnicy zapowiada 13 wystaw (w tym także fotografii i plakatu): “Zobaczymy na nich prace znakomitych twórców awangardowej biżuterii oraz najciekawszych debiutantów m.in. z Polski, Niemiec, Belgii, Meksyku i Chin. W tym roku zobaczymy wystawy indywidualne m.in. z cyklu Sylwetki Twórców, przybliżającego zarówno wybitne osobowości awangardowego złotnictwa, jak i ciekawe postawy twórcze młodych projektantów, prezentacje z cyklu Srebrne Szkoły, przedstawiającego wyższe uczelnie specjalizujące się we współczesnej biżuterii i designie oraz Debiuty. Czeka nas również przekrojowy pokaz biżuterii artystycznej powstającej po roku 2000 – w ramach wystawy Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej ze zbiorów Galerii Sztuki w Legnicy. Ekspozycja będzie miała swoje odzwierciedlenie w sieci, gdzie opublikowane zostaną modele 3D wybranych prac.
W ramach tegorocznego Festiwalu zobaczymy także wystawę ponad 100 prac członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, które od ponad 30 lat zrzesza polskich artystów-złotników i projektantów biżuterii. W Legnicy będzie można zobaczyć także projekty biżuterii nagrodzone i zakwalifikowane w tegorocznym 26. Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD: Bursztyn jako nagroda!, organizowanym przez Międzynarodowe Targi Gdańskie. Uzupełnieniem dla wystaw biżuterii będą pokonkursowe ekspozycje fotografii oraz plakatów, których tematyka odnosi się do hasła 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej DOTYK.
Wystawy będą dostępne nieodpłatnie w ośmiu lokalizacjach w sercu Legnicy: w Galerii Sztuki oraz Galerii Ring, Muzeum Miedzi, Holu Teatru im. Modrzejewskiej, Galerii Satyrykon, w Galerii Srebra pod Przepiórczym Koszem, w Otwartej Pracowni Sztuki (ul. Chojnowska 19), oraz w Hotelu Qubus.”
FOT. PIOTR KANIKOWSKI