W imieniu prezydenta Tadeusza Krzakowskiego podziękowania i gratulacje partnerom złożyła jego zastępczyni Jadwiga Zienkiewicz. – Podsumowujemy ponad roczną współpracę nad projektem, który przyniesie regionowi nowe impulsy gospodarcze i rozwojowe, ukierunkuje nas również pod kątem celów, jakie możemy osiągnąć, wykorzystując środki unijne w nowym okresie budżetowania. Mamy wiedzę i cenne doświadczenia – podkreśliła pani wiceprezydent.
Przypomnijmy. W maju 2013 roku w legnickim Ratuszu miało miejsce podpisanie umowy partnerstwa w sprawie wspólnej realizacji projektu. Była to jedna z pionierskich tego typu inicjatyw w kraju i naszym regionie. Legnicko-Głogowski Obszar Funkcjonalny to jeden z czterech takich obszarów wyznaczonych w projekcie zmiany Planu zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego i w Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2020.
Partnerską umowę podpisali: przedstawiciele samorządu województwa dolnośląskiego i Instytutu Rozwoju Terytorialnego, jako lidera, oraz ośmiu partnerów: prezydent Legnicy, prezydent Głogowa, wójt gminy Legnickie Pole, wójt Gminy Jerzmanowa, starosta bolesławiecki, wójt gminy Żukowice, wójt gminy Kotla i wójt gminy Głogów.
Projekt miał na celu przygotowanie zgodnej ze strategią rozwoju województwa dolnośląskiego koncepcji rozwoju inwestycji drogowych i kolejowych o charakterze ponadlokalnym, które pobudzać będą korzystne zmiany gospodarcze, infrastrukturalne i społeczne na znacznym obszarze. Taki właśnie charakter mają np. budowa drogi ekspresowej S3, budowa obwodnicy południowo-wschodniej Legnicy, budowa drugiej przeprawy przez Odrę w Głogowie, powstanie w Legnicy węzła przesiadkowego o znaczeniu krajowym i lokalnym oraz przebudowa linii kolejowej nr 289 na trasie Legnica-Rudna Gwizdanów i jej odgałęzienia do Polkowic.
Partnerzy wyszli z założenia, że indywidualna droga sięgania po pochodzące z budżetu państwa, województwa czy też Unii Europejskiej w perspektywie lat 2014-2020 będzie nieskuteczna. Wspólne, solidarne działanie przyniesie natomiast realne korzyści wszystkim.
Powiązania transportowe w naszym subregionie, związane z komunikacją kolejową, samochodową, a także rowerową i pieszą, stanowią kluczowe zagadnienie dla dalszego rozwoju Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego. LGOF obejmuje tereny 42 gmin o powierzchni ponad 5 tys. km2, który zamieszkuje blisko 600 tys. osób. Legnica jest w nim głównym ośrodkiem regionalnym.
Źródło (tekst, zdjęcia) : Urząd Miejski w Legnicy/ Legnica.eu