OSOBUS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Budowa nowej linii 400 kV Mikułowa-Czarna na półmetku

Przez   /   28/12/2019  /   No Comments

Trwa budowa kluczowej dla bezpieczeństwa energetycznego województwa dolnośląskiego linii elektroenergetycznej 400 kV Mikułowa-Czarna.

Istniejąca od ponad 50 lat linia Mikułowa-Czarna była pierwszą w Polsce linią pracującą na napięciu 400 kV i wciąż pozostaje jednym z najważniejszych elementów Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, którego operatorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Od stabilnej i bezpiecznej pracy tej linii zależą dostawy energii elektrycznej do niemal trzech milionów odbiorców w województwie dolnośląskim, korzystających z energii elektrycznej wytworzonej w elektrowni Turów. By wciąż mogła spełniać swoje zadanie, PSE podjęły decyzję o jej gruntownej przebudowie.
Prace budowlane ruszyły w 2018 r. Długość całej linii wynosi około 133 km (w tym budowa nowej linii to ok. 100 km, a modernizacja ok. 33 km). W 11 gminach województwa dolnośląskiego wybudowane zostaną 233 słupy. Na terenie powiatu legnickiego prace wykonywane są obecnie w gminach Krotoszyce, Legnickie Pole i Ruja.
Budowa jest prowadzona na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, wydawanej przez Wojewodę Dolnośląskiego w oparciu o obowiązujące przepisy.
- Roboty są realizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem, nowa linia zostanie wybudowana do końca 2020 roku – zapewnia dyrektor Krzysztof Miłosz z IDS ENERGETYKA, firmy, która wspólnie z ENPROM HVL tworzy konsorcjum odpowiedzialne za inwestycję. Do połowy grudnia wybudowaliśmy 225 fundamentów i postawiliśmy  223 słupy. Przewody fazowe przeciągnięto na długości około 60 km – dodaje.


Budowa rozpoczęła się od prac ziemnych i fundamentowych, które zapewniły planowanym słupom odpowiednią stabilność. Kolejnym etapem prac jest montaż konstrukcji słupa tzw. metodą wysokościową. Fragmenty konstrukcji są łączone na ziemi i podawane monterom za pomocą dźwigu lub wciągane za pomocą specjalistycznego wyposażenia. Następnie na gotowych słupach zawieszone zostają przewody. Ostatnim elementem budowy będzie uporządkowanie terenu po prowadzonych pracach.
Ze względów technologicznych zdarzają się sytuacje, w których ciężki sprzęt budowlany dokonuje zniszczeń na nieruchomości właściciela lub konieczne było wejście na teren budowy w czasie zasiewów lub zbiorów, a w rezultacie plony mogły zostać częściowo zniszczone. W takim przypadku każdemu właścicielowi nieruchomości należy się stosowne odszkodowanie. Wykonawca jest zobowiązany do wypłacenia go po zakończeniu prac budowlanych i odbiorze technicznym całej linii elektroenergetycznej. Podstawą do wypłaty będzie protokół, w którym dokładnie odnotowuje się powstałe szkody i określa kwotę rekompensaty. Protokół podpisują dwie strony: przedstawiciel wykonawcy oraz właściciel nieruchomości bądź upoważniona przez niego osoba.
- Co bardzo ważne, wykonawca kilkukrotnie wraca na jedno stanowisko i prowadzi na nim prace. Najpierw powstają fundamenty, następnie konstrukcje słupów, a dopiero na końcu są naciągane przewody. Dlatego należności z tytułu odszkodowania mogą być uregulowane dopiero pod koniec inwestycji, po zakończeniu wszystkich prac budowlanych.
Jeśli pojawiają się zgłoszenia właścicieli dotyczące zniszczeń powstałych w trakcie prac budowlanych, są one sprawdzane przez nasze służby – powiedział Marek Ignar, rzecznik inwestycji. Po wykonaniu wizji w terenie, opracowywany jest protokół, który będzie podstawą do wypłaty rekompensaty – dodaje Ignar.

W czasie prac zniszczeniu mogą ulec także lokalne drogi – jeździ po nich ciężki sprzęt. Dlatego wykonawca jest zobowiązany do naprawienia ewentualnych uszkodzeń.
Przed rozpoczęciem budowy przedstawiciele wykonawcy spotykali się z władzami gmin położonych na trasie linii, aby omówić szczegóły jej prowadzenia. Rozmawiano m.in. o drogach gminnych, po których poruszają się samochody dojeżdżające na budowę. Przed rozpoczęciem prac przygotowana została dokumentacja stanu dróg dojazdowych do miejsc, gdzie staną słupy – tłumaczy Krzysztof Miłosz. – Jeżeli któraś z dróg została uszkodzona na etapie budowy, wykonawca musi je naprawić po zakończeniu wszystkich niezbędnych prac.
Jak przekazał wykonawca, prace związane z naprawą dróg zostały już rozpoczęte. Obecnie są one prowadzone m.in. w gminie Legnickie Pole.
Po wybudowaniu nowej linii zdemontowana zostanie istniejąca linia. Zakończenie całej inwestycji zaplanowano na 2021 rok.
Budowa linii 400 kV Mikułowa- Czarna jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 jako część projektu „Budowa linii Mikułowa – Czarna wraz z rozbudową/modernizacją stacji w tym ciągu liniowym”, na realizację którego PSE podpisały w grudniu 2017 roku umowę o dofinansowanie.

 

Biuro inwestycji informuje, że w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości właściciele nieruchomości mogą się kontaktować z rzecznikiem inwestycji pod numerem 504 672 616 lub wysłać zapytanie na adres e-mail: kontakt@liniamikulowaczarna.pl.

Źródło: Polskie Sieci Elektroenergetyczne

FOT. PSE

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Aleksandra kRZESZEWSKA mACIEJ kUPAJ jACEK bASZCZYK (2)

Rada Miejska Legnicy przyjęła budżet na 2025 r.

Read More →