Brakuje chętnych do pracy w obwodowych komisjach wyborczych przy zapowiadanych na 10 maja wyborach prezydenckich. W siedmiu powiatach subregionu legnickiego komisarze wyborczy z Legnicy i Jeleniej Góry poszukują łącznie aż 2 347 osób.
W ustawowym terminie (do 10 kwietnia) zgromadzono mniej niż połowę osób potrzebnych do zapewnienia minimalnego składu obwodowych komisji wyborczych. Większość komitetów wyborczych w ogóle nie zareagowała na wezwanie do zgłaszania swoich kandydatów do pracy w komisjach. Dlatego komisarze wyborczy dali im dodatkowy czas do dzisiaj. Ale – jak mówi Agata Rycyk, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Jeleniej Górze – po pierwszych raportach spływających z gmin widać, że sytuacja niewiele się zmieniła.
W dodatkowym czasie (14-16 kwietnia) komisarz wyborczy w Jeleniej Górze szukał chętnych do obsadzenia 402 wakujcych miejsc w 83 obwodowych komisjach wyborczych na podlegającym mu terenie powiatów złotoryjskiego i jaworskiego. Od 10 kwietnia komisarz wyborczy w Legnicy informował komitety wyborcze o dodatkowym naborze do 209 komisji na obszarze od Legnicy po Głogów, gdzie do ustawowego składu brakowało 1 446 osób. W samej Legnicy trzeba było jeszcze znaleźć 409 chętnych, w Lubinie -307 chętnych, w Głogowie – 340 chętnych… Łącznie na terenie 7 powiatów subregionu legnickiego do przeprowadzenia wyborów według obowiązujących aktualnie przepisów brakuje 2 347 osób.
Trzeba podkreślić, że te przepisy mogą zostać tuż przed wyborami zmienione, bowem w parlamencie trwają prace nad ustawą wprowadzającą głosowanie korespondencyjne. Drastycznie zmniejszy ona liczbę członków komisji wyborczych (dokładając im przy okazji pracy).
Zgodnie z obowiązującym harmonogramem w poniedziałek 20 kwietnia składy okręgowych komisji wyborczych muszą zostać zatwierdzone. Dyrektor Agata Rycyk zwraca uwagę, że choć komitety wyborcze nie będą już miały możliwości uzupełnienia składów komisji swoimi ludźmi, to dziś, jutro i w poniedziałek i w następnych dniach wciąż mogą zgłaszać się “indywidualni” obywatele, zainteresowani pracą w komisjach wyborczych. Jeśli spełniają warunki, będą mogli uzupełnić ich skład.
Za pracę w komisji wyborczej podczas I i II tury wyborów przysługuje wynagrodzenienie. Jest ono uzależnione od sprawowanej funkcji ( 500 zł/ dziennie – przewodniczący komisji, 400 zł/ dziennie – zastępca przewodniczącego, 300 zł/ dziennie – członek komisji).
RYC. FACEBOOK.PL/ PACZAIZM.PL