AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Brak społecznej akceptacji dla kopalni Legnica

Przez   /   21/11/2012  /   No Comments

Przedstawiciel sektora węglowego podczas debaty w Sejmie ujawnia skrajnie niski poziom społecznej akceptacji dla odkrywki na złożu ?Legnica?. Ta akceptacja wynosi obecnie minus 14 punktów (w skali od -15 do +15).

Na zaproszenie Parlamentarnego Zespołu Surowców i Energii pod przewodnictwem prof. Mariusza-Oriona Jędryska, Wójt Gminy Lubin oraz Przewodniczący Rady Gminy Lubin uczestniczyli w konferencji konsultacyjnej dotyczącej zmian w ustawie ?Prawo geologiczne i górnicze?. Konferencja odbyła się 13 listopada 2012 r. w Sejmie RP, uczestniczyło w niej blisko 100 osób reprezentujących interesy głównie branży górniczej. Celem konferencji było omówienie rozwiązań organizacyjno-prawnych wprowadzonych przepisami ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. – Prawo geologiczne i górnicze(Pgg) i konsekwencji z nich wynikających w zakresie: kompetencji organów administracji geologicznej i nadzoru górniczego, ochrony interesów Państwa i społeczności lokalnej, działalności zakładów górniczych, możliwości rozwoju przedsiębiorczości w zakresie geologii i górnictwa oraz roli samorządów. Jej efektem będzie zebranie postulatów dotyczących przygotowania projektów zmian w obowiązującym Pgg w tym w aktach wykonawczych, które będą podstawą do przygotowywania projektów zmian w obowiązującym Prawie geologicznym i górniczym.

Przedstawiciele gminy Lubin w osobach: Wójt Ireny Rogowskiej i Przewodniczącego Rady Gminy Jerzego Szumlańskiego mieli okazję, jako nieliczni reprezentujący samorządy i mieszkańców, na własnej skórze odczuwających skutki działań kopalni, przekazać swoje uwagi i stanowisko dotyczące koniecznych zmian w ustawie Pgg. Swoje liczne krytyczne uwagi wobec ustawy w trakcie dyskusji przekazał Zbigniew Tynenski prezes Centrum Zrównoważonego Rozwoju z Łodzi – wiceprzewodniczący Ogólnopolskiej Koalicji ?Rozwój Tak -Odkrywki Nie?.

Wójt Irena Rogowska poruszyła też niezwykle istotną kwestię skutków społecznych jakie wywołują nieprzemyślane zapisy prawa, w tym ustawy Pgg, na przykładzie konfliktu społecznego związanego z planami budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na złożu ?Legnica? i ?Gubin?- forsowanych wbrew woli społecznej wyrażonej w przypadku gmin dolnośląskich i lubuskich w prawomocnym referendum.

Zupełnie nieoczekiwanie, konkluzję wypowiedzi Wójt Gminy Lubin dotyczącą konieczności uszanowania głosu społecznego wsparł Wiktor Musielak były wieloletni szef inwestycji kopalni węgla brunatnego  ?Turów? i ?Bełchatów?. Powiedział on, odnosząc się do wystąpienia Wójt Ireny Rogowskiej, że … dzisiejsze złoża węgla brunatnego są klasyfikowane pod względem akceptacji społecznej, jest to klasyfikacja w punktach od minus 15 (skrajny brak akceptacji) do plus 15 i rzeczywiście złoże legnickie mieści się w kategorii minus 14 (słownie: minus czternaście) punktów!!! Czyli na skraju przyjętej przez sektor wydobywczy skali. Jak dodał, pracujący przez ponad 30 lat w kopalniach węgla brunatnego Wiktor Musielak – obecnie redaktor czasopisma górnictwa odkrywkowego ?Kopaliny? – będzie to (eksploatacja złóż węgla brunatnego) na pewno trudne do sforsowania w technologii odkrywkowej ?,która w wielu rejonach nie ma przyszłości, trzeba iść w inne technologie np. zgazowanie węgla, żeby tego destrukcyjnego obrazu na powierzchni nie zostawiać…

Taki, z perspektywy mieszkańców zagrożonych odkrywkami gmin obiektywny i rozsądny głos w dyskusji nad przyszłością polskiej energetyki świadczy o tym, że również pośród reprezentantów środowiska górniczego zaczyna z wolna budzić się refleksja.

Oby taj dalej ?

Wydaje się, że odporne na argumenty, zabetonowane jak dotąd środowisko zwolenników odkrywek zaczyna jednak nieśmiało przyjmować do wiadomości, nieuchronną prawdę, że dla odkrywkowej technologii wydobycia węgla brunatnego i to już w najbliższej przyszłości, nie będzie miejsca ani w Polsce ani na świecie.

/tekst: Urząd Gminy Lubin/

FOT. GREENPEACE

Blokada budowy odkrywki w Wielkopolsce

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

zaklady_gornicze_rudna_swietuja_jubileusz_50_lecia

50-lecie Zakładów Górniczych Rudna: kronika, rajdy, mural

Read More →