PWSZ2
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Ksiażę Henryk II Pobożny rozpoczął drogę na ołtarze

Przez   /   06/06/2021  /   2 Comments

W diecezji legnickiej ruszył proces beatyfikacji Henryka II Pobożnego.

Książę uważany jest za męczennika za wiarę i obrońcę chrześcijaństwa. Syn Świętej Jadwigi zginął w Bitwie pod Legnicą 9 kwietnia 1241 roku. Wówczas polskie rycerstwo stoczyło walkę z armią mongolską. Wydarzenie to zapisało się w historii jako jedno z największych w obronie wartości chrześcijańskich. Wprawdzie bitwa została przegrana, ale walka w obronie wolności, wiary i chrześcijańskiej kultury Śląska i Polski zatrzymała pochód Tatarów na zachód Europy.

Postulatorem do prowadzenia sprawy piastowskiego księcia jako męczennika za wiarę został ks. prof. dr hab. Bogusław Drożdż – proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy.Uroczystość ogłoszenia procesu beatyfikacji Henryka II Pobożnego rozpoczęła Msza święta w bazylice pw. Podwyższenia Krzyża św. w Legnickim Polu, której przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Druga część uroczystości miała miejsce w znajdującym się nieopodal średniowiecznym kościele pw. Świętej Trójcy i Najświętszej Maryi Panny, który dziś pełni funkcję Muzeum Bitwy Legnickiej. Według przekazów historycznych jest to miejsce odnalezienia ciała księcia Henryka, który zginął w Bitwie pod Legnicą. Tam zgodnie z procedurami kanonicznymi został powołany Trybunał beatyfikacyjny i Komisja Historyczna. Pierwszą publiczną sesję poprowadził ks. kanclerz Józef Lisowski.

Książę piastowski Henryk II Pobożny był synem św. Jadwigi Śląskiej i księcia Henryka Brodatego. Jego żoną była Anna Przemyślidka, córka Przemysła Otokara I, króla Czech. 9 kwietnia 1241 r. Henryk II Pobożny stanął na czele wojsk sprzymierzonych broniących Legnicy przed najazdem mongolskim. W bitwie tej poniósł śmierć, jednak wojska mongolskie wycofały się z dalszego podboju Europy.

Źródło: Diecezja.Legnica.pl

FOT.DIECEZJA.LEGNICA.PL

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1251 dni temu dnia 06/06/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 6, 2021 @ 7:23 pm
  • W dziale: wiadomości

2 komentarze

  1. lustrator pisze:

    i gdzie tu panie ksiondz habilitowany ten bohater i pan jako naukowiec?

  2. lustrator pisze:

    Pobożny stanął na czele wojsk sprzymierzonych broniących Legnicy przed najazdem mongolskim. W bitwie tej poniósł śmierć, jednak wojska mongolskie wycofały się z dalszego podboju Europy.>>>>>doprawdy nudzi juz ta interpretacja poboznego jak tez dalszych wojen mongolskich.Nie wspomne juz o braku kompetencji jak widac prof dr habilitownego ksiendza etc etc.Swienrt moze byc ale dlaczego z tego powodu rznac klamstwa na codzien panie ksiondz/>>>>>>>Przebieg

    W styczniu 1240 Mongołowie najechali Europę. Spustoszyli Polskę, wkraczając do niej od wschodu. Rozbita wtedy dzielnicowo Polska nie była w stanie stawić im czoła. Pod Legnicą książęta dzielnicowi przy wsparciu rycerzy z zachodu ponieśli klęskę. Mongołowie spustoszyli Śląsk i skierowali się na Morawy. Tymczasem druga armia mongolska skierowała się na Węgry. Armia mongolska w celu wsparcia drugiego trzonu wycofała się z Moraw i zaatakowała Królestwo Węgier. 11 kwietnia na równinie Mohi pokonali oni władcę Węgier, Belę I. Potem skierowali się na południe i zajęli Budę, Chorwację i Slawonię potem Bułgarię, zmuszając ją do hołdu sobie. Kiedy szykowali się do do zaatakowania Zachodniej Europy, dowiedzieli się o śmierci Wielkiego Chana. Skierowali się na Wołoszczyznę oraz Mołdawię i wrócili do kraju. Wielki najazd nie spowodował znaczących zmian terytorialnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Program Powiatowego Święta Niepodległości w Złotoryi

Read More →