Magdalena Grzebałkowska – reporterka Gazety Wyborczej, pisarka, autorka pasjonujących książek o rodzinie Beksińskich, księdzu Janie Twardowskim i Polsce roku 1945 – będzie gościem Legnickiej Biblioteki Publicznej. Zapraszamy na spotkanie autorskie we wtorek 25 kwietnia o godz. 17 do siedziby LBP przy ul. Piastowskiej. Wstęp wolny.
Magdalena Grzebałkowska wydała trzy książki, każda była bestsellerem. Jako pierwsza, w 2011 roku, ukazała się opasała biografia zmarłego 11 lat temu księdza – poety Jana Twardowskiego pt. “Ksiądz paradoks”. ”Można powiedzieć o nim przeciwstawne rzeczy i wszystkie okażą się prawdą. Taki paradoks.” – tłumaczyła ten tytuł w głębi książki. Barwny bohater to połowa reporterskiego sukcesu. Na resztę Grzebałkowska zapracowała sama, skrupulatnie weryfikując fakty z życia ks. Twardowskiego, docierając do jego znajomych, konfrontując ich opinie, wertując znane i nieznane zapiski, jakie zostawił po sobie zmarły.
Po tak udanym debiucie, wydanie drugiej książki to ryzyko. Ale “Beksińscy. Portret podwójny” – tomiszcze wydane przez Znak w 2014 roku znikało z księgarskich półek w równie ekspresowym tempie jak biografia Jana Twardowskiego. Wbrew tytułowi Grzebałkowska nakreśliła w swej książce portret potrójny. Pisze o malarzu Zdzisławie Beksińskim, jego synu Tomaszu Beksińskim i skomplikowanych relacjach pomiędzy nimi, ale trzecią bohaterką jej opowieści – absolutnie niezwykłą, cichą, zatraconą w miłości – stała się Zofia Beksińska, żona Zdzisława.
W roku 2015 ukazała się trzecia książka Magdaleny Grzebałkowskiej, “1945. Wojna i Pokój”, inna od poprzednich, bo zamiast opowieści o konkretnym człowieku reporterka odtwarza obraz 12 miesięcy roku 1945. Znów zaprocentowała pracowitość autorki, jej skrupulatne dążenie do prawdy, unikanie uproszczeń, stereotypów. “1945″ był sukcesem wydawniczym a Grzebałkowskiej przyniósł przyznaną przez Czytelników Nagrodę Nike.