Specjalnie na 20. rocznicę wyjścia Rosjan, pasjonaci historii ściągają do Legnicy hitlerowski czołg Panther i Kugelwagen, którym w czasie wojny wozili się niemieccy sztabowcy. Będzie wykorzystywany przez Armię Czerwoną pojazd gąsienicowy, armata i wojskowy motor z koszem. Z ich użyciem grupy rekonstrukcyjne stoczą 14 września bitwę w legnickim parku.
Inscenizacja zdobycia Liegnitz przez oddziały radzieckie w lutym 1945 roku – jedna z imprez z rocznicowego cyklu “Dwadzieścia lat po…” – jest przygotowywana ze sporym rozmachem. Ma to być zarazem i widowisko, i lekcja historii. Ze względu na wymogi imprez masowych i bezpieczeństwo obserwatorów, przeznaczony pod pole bitwy fragment Parku Miejskiego między Teatrem Letnim a Kozim Stawem zostanie odgrodzony płotkami. Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej, zapewnia jednak, że zza barierek bedzie można wygodnie obserwować natarcie Sowietów na Niemców i słuchać objaśnień spikera, opisującego kontekst historyczny i sytuację na polu bitwy. Aby ta specyficzna podróż w czasie była możliwie jak najbardziej zmysłowa, żołnierze bioracy udział w walce będą wyposażeni w broń hukową. Zatrudniono też pirotechnika od wybuchów i dymów. Będzie głośno jak na prawdziwej wojnie.
- Małe dzieci w wózeczkach lepiej na te trzy kwadranse walk zostawić w domu, bo huk może je przestraszyć. Wszystkich pozostałych serdecznie zapraszamy do parku 14 września o godz. 15 na inscenizację zdobycia Liegnitz – mówi Jacek Głomb.
Z wózeczkami można zajrzeć do parku zanim rozpęta się piekło, czyli między godz. 12 a 15. Wtedy rozproszone wśród alejek grupy rekonstrukcyjne będą prezentować dioramy: żywe obrazy z różnych epok historycznych.
- Będzie obozowisko wikingów, szpital z czasów I wojny światowej wraz z wyposażeniem, stanowisko bojowe partyzantów z AK, Sowieci grający w karty z trofiejnymi zegarkami na rękach. Przyjadą do Legnicy wojska carskie i polscy legioniści. Będzie można obserwować żołnierzy z różnych formacji biorących udział w II wojnie światowej oraz oryginalny sprzęt z tamtych czasów – wylicza koordynator projektu Michał Szprynger. Jako szef grupy Festung Breslau, od lat zajmującej się odtwarzaniem formacji wojskowych walczących o Wrocław w 1945 roku, gwarantuje najwyższy poziom prezentacji. Do legnickiego pokazu zaprosił swoich przyjaciół z innych grup rekonstrukcyjnych: Warta, Chrobry I, Strzelcy 31. Pułku Piechoty i Drużyny Wojów Najemnych Blotunga.
W cyklu “Dwadzieścia lat po…”, nawiazującym do 20. rocznicy wyjścia wojsk radzieckich z Legnicy, poza pokazem grup rekonstrukcyjnych zaplanowano m.in. konferencję “Wyjdą, nie wyjdą” z udziałem Lecha Wałęsy, premierę spektaklu Teatru doc z Moskwy, pokaz filmu dokumentalnego o wybijaniu się Europy Środkowej na wolność, biesiadę wspomnieniową z udziałem rodzin żołnierzy stacjonujących w Legnicy i koncert absolutnie kultowego w Rosji zespołu Leningrad. Na wszystkie imprezy nieplenerowe obowiązują bezpłatne wejściówki, które można pobrać w kasie Teatru Modrzejewskiej.