POLMED
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Bardzo Moda Kultura finiszuje w Legnicy

Przez   /   10/11/2021  /   No Comments

Dobiegła końca trzecia dolnośląska edycja programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021, która co roku miała swoje odsłony w naszym mieście. Podczas trzech lat w Legnicy zaproponowano w sumie kilkanaście pomysłów na kulturę, a zrealizowano cztery z nich, które łącznie dofinansowano kwotą 40 tys. zł. Pieczę nad tą akcją miała galeria sztuki, jako jeden z pięciu regionalnych partnerów projektu obok Bolkowa, Bierutowa, Kobierzyc, Wałbrzycha i Wrocławia.

W miniony czwartek program podsumowano III Dolnośląskim Forum Edukacji Kulturowej, podczas którego w sali maneżowej LCK spotkali się uczestnicy, realizatorzy i organizatorzy całego programu. Audytorium, które tworzyli ludzie oświaty i kultury z miasta i regionu poznało inicjatywy, które pod egidą BMK realizowano w dolnośląskich miejscowościach. Gospodarzami forum, obok galerii sztuki byli Paweł Kamiński, dyrektor Ośrodka Postaw Twórczych i Robert Chmielewski dyrektor Ośrodka Działań Artystycznych Firlej z Wrocławia, którzy koordynowali trzyletni program BMK.

Prelekcje wygłosili natomiast liderzy programu, a także zaproszeni w Polski artyści i animatorzy, którzy opowiadali o nietypowych działaniach na styku edukacji, sztuki i animacji kultury. Uczestniczki i liderki tegorocznej edycji Bardzo Młodej Kultury z Legnicy, Kobierzyc i Nowego Dworu prezentowały akcje „Naprzeciw sztuce”, łączącą ekologię, land art i muzykę (Monika Kręcisz Kozłowska i Agnieszka Szumiło), a także realizowaną z kobierzyckimi uczniami inicjatywę „Drugie życie jeansu” czy sąsiedzkich spotkań z pupilami na wrocławskim osiedlu pt. „Zwierzodwór”.

Z kolei wrocławski aktor-mim Piotr Para opowiedział o swej życiowej przygodzie z teatrem, który może mieć potencjał artystyczny i sceniczny, ale też edukacyjny czy nawet terapeutyczny.

Rafał Sadownik, który pojawił się na scenie z rodziną przybliżył ideę przygodowego placu zabaw, który pod nazwą Rezerwatu Dzikich Dzieci i wespół z instytucją kultury prowadzi w Lublinie. Jest to miejsce, gdzie rodzice nie mają wstępu, a dzieci same wypracowują relacje i zasady, więc na nurtujące ciekawych słuchaczy pytania odpowiadali 11-letni Staszek i 9-letnia Nikita Sadownik.

Krakowska aktywistka i artystka Cecylia Malik, znana w naszych stronach z ostatniej inicjatywy Sióstr Rzek, a w kraju i poza nim także z akcji Modraszek Kolektyw, 365 drzew, Warkocze Białki czy Matki Polki na Wyrębie (który zakończył się audiencją u papieża Franciszka) opowiedziała jak uczy społeczeństwo ekologii, odpowiedzialności i wrażliwości za pomocą sztuki i aktywizmu. Przedstawiła również swój ostatni happening, który Siostry Rzeki przygotowały w Krakowie w odpowiedzi na sytuację przy granicy. Polskie „Rzeki”, które przybrały ludzką postać witały w nim rzeki ze Wschodu, także Dalekiego, przybierając arabskie nazwy. Wieczór zwieńczyło słuchowisko Michała Zygmunta oparte na dźwiękach nagranych podczas eksploracji królowej dolnośląskich wód.

Natomiast we wtorek 9 listopada w galerii sztuki miał miejsce ostatni akcent – warsztat z Markiem Sztarkiem, podczas których rozmawiano o animacji kultury w trudnych czasach. Współrealizator wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i NieKongresów Kultury nie spoczął na prelekcji i cześć działań odbyła się w centrum miasta.

- Forum, ja cały program BMK było energetyczne, wzruszające i dające mnóstwo nowych kontaktów i wiedzy – podsumowała Justyna Teodorczyk, dyrektorka galerii sztuki, współpracująca z BMK od 2016 r. -W kongres i wtorkowe warsztaty zapisali się, poza zaangażowanymi miejscowościami – ludzie z różnych stron – jak Miłkowice, Polkowice, Kamienna Góra czy Wołów. Legnica stała się centrum rozmowy o animacji kultury. I nie tylko rozmowy, bo ilość pomysłów, które rodzą się wokół tego i ludzi, którzy byli i są uczestnikami BMK jest wielu: szereg stowarzyszeń aktywnych liderów, natomiast skorzystały: trzy licea, wszystkie podstawówki i przedszkola z osiedla Kopernik, szkoła specjalna z Bobrowa – wylicza Teodorczyk.

Przypomnijmy. Bardzo Młoda Kultura w Legnicy pojawiła się natomiast w 2016 roku, gdy pod kierownictwem Teodorczyk animacyjno-edukacyjny projekt pt. „Orbita kultury czyli latająca akademia pana Kopernika” integrował osiedlowe szkoły, przedszkola i podopiecznych SDK Kopernik oraz Legnickiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Otwórz serce”.

Minione lata zaowocowały realizacją kilku projektów BMK z udziałem legnickich licealistów, przy wsparciu Galerii Sztuki: „Ale Murale!” (2019) i „Fahrenheit 451 – interdyscyplinarne warsztaty z nauki czytania” (2020). Każdy z nich był efektem współpracy zaangażowanego pedagoga, animatora kultury, którzy swoim pomysłem zachęcili młodzież do działania. Z kolei w tegorocznej edycji w Legnicy zostały zrealizowane aż dwa pomysły: „Projekt Maszyna” realizowany we współpracy z V Liceum Ogólnokształcącym oraz inicjatywa „Naprzeciw sztuce” Moniki Kręcisz-Kozłowskiej i Agnieszki Szumiło z pracowni wokalnej Szumilo Art Forum Group.

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

FOT. MAŁGORZATA BANASZKIEWICZ/ URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1142 dni temu dnia 10/11/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 10, 2021 @ 4:38 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

470237142_1110498447534363_2831267108561525154_n

Legnicka Książka Roku 2023: “Tadeusz Gumiński”

Read More →