Prokuratura Okręgowa w Legnicy zamknęła śledztwo w sprawie nielegalnej produkcji papierosów. Do sądu został skierowany akt oskarżenia przeciwko 11 członkom grupy przestępczej, w skład której wchodziło 5 Polaków, 5 obywateli Paragwaju i Brazylijczyk.
-Przestępczy proceder nielegalnej produkcji papierosów zlokalizowany był na terenie Dolnego Śląska w trzech miejscach: pod Głogowem, w Lubinie oraz w Polkowicach – informuje prokurator Lidia Tkaczyszyn, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Legnicy. – Został wykryty przez funkcjonariuszy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Śledztwo w tej sprawie Straż Graniczna prowadziła pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Legnicy w Legnicy II Wydział do Spraw Przestępczości Gospodarczej.
W śledztwie ustalono skład grupy przestępczej, która produkowała i wprowadzała do obrotu papierosy oraz krajankę tytoniową. Przestępcy korzystali z hali produkcyjnej pod Głogowem i hali przeładunkowej w Lubinie. W Lubinie mieścił się też magazyn nielegalnych papierosów. W Polkowicach parkowały pojazdy, wykorzystywane do tej działalnosci.
Jak informuje prokurator Lidia Tkaczyszyn, grupa działała od grudnia 2018 roku. Na początku tylko organizowała bazę do przestępczej działalności. W sierpniu 2019 roku ruszyła z produkcją papierosów i krajanki tytoniowej. Interes stosunkowo szybko został namierzony i przerwany. 3 września 2019 roku Straż Graniczna wspólnie z innymi służbami weszłą do nielegalnej fabryki. Ujawniła i zabezpieczyła linię produkcyjną do produkcji papierosów oraz materiały służące do tej produkcji. Funkcjonariusze ujawnili też i zabezpieczyli około 8 milionów sztuk wyprodukowanych nielegalnie papierosów w paczkach i kartonach oznaczonych podrobionym znakiem towarowym znanego producenta, około 2.500 kg papierosów luzem oraz około 5.000 kg krajanki tytoniowej.
-Jak wynika ze zgromadzonych dowodów, w okresie nielegalnej produkcji w owej hali pod Głogowem, tj. od sierpnia do 3 września 2019 roku, oskarżeni wyprodukowali około 70.000.000 sztuk papierosów – informuje Lidia Tkaczyszyn.
Część oskarżonych zatrzymano podczas przeszukań nieruchomości wykorzystywanych do przestępczej działalności. Skład ławy oskarżonych powiększył się w trakcie śledztwa. Prokurator zarzuca całej jedenastce udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw karnych i skarbowych oraz wytwarzanie w celu wprowadzenia do obrotu wyrobów tytoniowych wielkiej wartości w postaci papierosów i krajanki tytoniowej z podrobionym znakiem towarowym poza składem podatkowym oraz wbrew przepisom Ustawy o podatku akcyzowym, w wyniku czego doszło do nieujawnienia organowi podatkowemu przedmiotu i podstawy opodatkowania produkowanych wyrobów tytoniowych podatkiem akcyzowym. W wyniku tej działalności doszło d uszczuplenia należności Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego o wartości około 60 mln złotych. Przestępcy działali również na szkodę producenta podrobionej marki papierosów. Tego drugiego czynu tego dopuścili się działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz wspólnie i w porozumieniu, w ramach grupy przestępczej.
Lidia Tkaczyszyn: – W toku śledztwa prokurator dokonał zabezpieczenia od oskarżonych na poczet przyszłych kar i roszczeń o naprawienie szkody nieruchomości przez obciążenie hipoteką przymusową domu, lokali mieszkalnych i działek oraz mienia ruchomego w postaci pieniędzy i samochodów.Wszyscy oskarżeni w niniejszej sprawie byli tymczasowo aresztowani. Sądy zamieniły im areszty na poręczenia majątkowe w kwotach po 50.000 złotych wobec pięciu oskarżonych i po 20.000 złotych wobec sześciu pozostałych oskarżonych oraz zakazy opuszczania terytorium Polski połączone z zatrzymaniem paszportu.
Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi oskarżonym kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, a za przestępstwa skarbowe i inne objęte niniejszym aktem oskarżenia grozi im kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 10 oraz wysokie grzywny.
FOT. NADODRZAŃSKI ODDZIAŁ STRAŻY GRANICZNEJ